İşitme Engelli Bir Kişiyle Nasıl İletişim Kurulmalıdır?

0

Aslında işitme engelli olan bir kişiyle iletişim kurmak çok kolaydır. Ancak çoğu insan bunun zor olduğunu düşünür. Unutmayın onlar aptal değiller sadece sağırlar. İşte sağır insanlarla iletişim kurmanın yolları.

1. Onlara dikkate alın. Eğer yüzü size dönük değilse koluna hafif bir şekilde dokunun.

İşitme Engelli Bir Kişiyle Nasıl İletişim Kurulmalıdır? Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim sağırlar ile iletişim kurma sağır İşitme engelli

2. Onlara gülümseyerek duygularınızı, ne hissettiğinizi jest ve mimik ile gösterin.

İşitme Engelli Bir Kişiyle Nasıl İletişim Kurulmalıdır? Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim sağırlar ile iletişim kurma sağır İşitme engelli  3. Kendinizi tanıtın. Yüzünüzü ve dudaklarınızı gördüğüne emin olun. Çok hızlı veya çok yavaş konuşmayın. Onlar sizin dudaklarınızı takip edecektir. Her işitme engelli dudak okuyacak diye bir şart yoktur, bunu bilin. Ancak dudak takibi ve okuması yoluyla sizin anlattığınızın sadece %30’u anlaşılmaktadır. Dudak okumak amaç değil sadece sizi anlamak için kullanılan bir araştır.

İşitme Engelli Bir Kişiyle Nasıl İletişim Kurulmalıdır? Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim sağırlar ile iletişim kurma sağır İşitme engelli  4. Mümkünse iletişim için ellerinizi kullanın. Eğer işitme engelliler alfabesini bilmiyorsanız elleriniz ve kollarınız ile anlatacağınız bilgiyi görselleştirmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, arabayı anlatmak için elleri direksiyon sürüyormuş gibi yapabilirsiniz.

İşitme Engelli Bir Kişiyle Nasıl İletişim Kurulmalıdır? Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim sağırlar ile iletişim kurma sağır İşitme engelli  5. İletişim kurmak için yanınızdaki resimli kitaplardan veya yanınızdaki (telefonunuzdaki resimlerde olur) varsa resimleri kullanabilirsiniz.

İşitme Engelli Bir Kişiyle Nasıl İletişim Kurulmalıdır? Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim sağırlar ile iletişim kurma sağır İşitme engelli  6. İlk başata sizi anlamadığını hissettiyseniz sabırlı olun. Anlamadıkları zaman tekrar anlatmayı deneyin. Her defasında tekrar etmekten bıkmayın.
İşitme Engelli Bir Kişiyle Nasıl İletişim Kurulmalıdır? Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim sağırlar ile iletişim kurma sağır İşitme engelli  7.Öğrenmesi çok kolay olan işitme engelli alfabesini öğrenmeyi deneyin.

İşitme Engelli Bir Kişiyle Nasıl İletişim Kurulmalıdır? Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim sağırlar ile iletişim kurma sağır İşitme engelli  8. Her an bir işitme engelli ile iletişim kurabileceğinizi düşünerek yanınızda bir kalem ve blok defter bulundurun. Eğer okuma yazma biliyorsa onunla yazarak iletişim kurabilirsiniz.

İlgini Çekebilir:   Güzel Gözlü Adam; Bukowski'nin Enfes Şirine Enfes Animasyon