İşitme Engelli Bir Kişiyle Nasıl İletişim Kurulmalıdır?

0

Aslında işitme engelli olan bir kişiyle iletişim kurmak çok kolaydır. Ancak çoğu insan bunun zor olduğunu düşünür. Unutmayın onlar aptal değiller sadece sağırlar. İşte sağır insanlarla iletişim kurmanın yolları.

1. Onlara dikkate alın. Eğer yüzü size dönük değilse koluna hafif bir şekilde dokunun.

adım 1

2. Onlara gülümseyerek duygularınızı, ne hissettiğinizi jest ve mimik ile gösterin.

adım 23. Kendinizi tanıtın. Yüzünüzü ve dudaklarınızı gördüğüne emin olun. Çok hızlı veya çok yavaş konuşmayın. Onlar sizin dudaklarınızı takip edecektir. Her işitme engelli dudak okuyacak diye bir şart yoktur, bunu bilin. Ancak dudak takibi ve okuması yoluyla sizin anlattığınızın sadece %30’u anlaşılmaktadır. Dudak okumak amaç değil sadece sizi anlamak için kullanılan bir araştır.

adım 34. Mümkünse iletişim için ellerinizi kullanın. Eğer işitme engelliler alfabesini bilmiyorsanız elleriniz ve kollarınız ile anlatacağınız bilgiyi görselleştirmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, arabayı anlatmak için elleri direksiyon sürüyormuş gibi yapabilirsiniz.

adım 45. İletişim kurmak için yanınızdaki resimli kitaplardan veya yanınızdaki (telefonunuzdaki resimlerde olur) varsa resimleri kullanabilirsiniz.

adım 56. İlk başata sizi anlamadığını hissettiyseniz sabırlı olun. Anlamadıkları zaman tekrar anlatmayı deneyin. Her defasında tekrar etmekten bıkmayın.
adım 67.Öğrenmesi çok kolay olan işitme engelli alfabesini öğrenmeyi deneyin.

adım 88. Her an bir işitme engelli ile iletişim kurabileceğinizi düşünerek yanınızda bir kalem ve blok defter bulundurun. Eğer okuma yazma biliyorsa onunla yazarak iletişim kurabilirsiniz.