İşte kapı! İşte sapı!

0
269

Kapı bir bağımsız bölümü diğerinden ayıran,güvenlik ve gizlilik sağlayan,soğuktan sıcaktan, meraklı gözlerden koruma sağlayan, hareketli bir araçtır. Tarih boyunca mimarlık bilimi sanat şaheseri kapılar yaratmıştır.Bu masum malzemenin insan hayatında, özellikle yöneticilikteki etkisi inanılmaz boyutlardadır. Amiriniz size ‘İşte kapı, işte sapı!’ diyerek kapıyı gösteriyorsa bu sizin işten kovulduğunuzu gösterir. ‘Kapıyı arkadan kapat’ diyorsa odasından kovmaktadır.

Her iki halde de kapının kapalı konumda olduğunu biliyoruz.İnsanlar, kapalı kapılar ardında neler olup bittiğini hep merak etmişlerdir. Bu merak, bir süre sonra inanılmaz boyutlara ulaşır ve senaryolar üretilmeye başlanır. Bu senaryolardan birisi çok tutulur, dedikodu şeklinde dalga dalga, yayılır. Dönüp kendilerine geldiğinde, senaryo yazarları dahi bunun gerçek olduğuna inanmaya başlar. Olaya müdahale ettiğinizde iş kaybı, verimsizlik ve moral çöküntüsü had safhaya ulaşmıştır.Aslında kapı bir semboldür. Yöneticinin iletişim simgesidir.

Yada iletişimsizlik ! Bir ulaşılabilirlik simgesidir. Yada ulaşılmazlık ! Özgüveni olmayan , kendisi ile barışık olmayan, yönetim erkini, personeli ile arasına bir engel koyarak sağlayabilen eski tip yöneticinin kapısı hep kapalıdır. Odasına kendi çalışanları dahi randevusuz ve ceketlerinin önünü iliklemeden giremez. Devlet dairelerine ve Bakanlıklara bakın. Maroken kaplı içi doldurulmuş çift kapılar. Hepsi de kapalıdır. İnsanlar içeriye salavatla ve iki büklüm bir pozisyonda girerler. Bu tip kapılardan girenler içeride fikirlerini özgürce savunamazlar.

Ancak patronun hoşuna gidecek şeyleri söyleyebilirler. Yönetim sadece onun fikirleri ile gider. Yanılırsa şirket batar. Bu iletişimsizlik ve diktatörlük ortamında iyileştirmeden , yenilikten söz etmek mümkün müdür?Açıklık ve saydamlık bugünün yeni ekonomilerinin temel kuralıdır. İletişim artık başarının anahtarıdır. Bırakın insanlar fikirlerini özgürce söylesinler. Sizden korkmasınlar.İşte kapı! İşte sapı! Uzatın elinizi. Açın kapılarınızı.

Kaynak: tanjuargun.com

PAYLAŞ
Önceki İçerikBAHÇE
Sonraki İçerikCEO Dediğin Böyle Olur İşte
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir