İşte kapı! İşte sapı!

0

İşte kapı! İşte sapı! İş Dünyası Yönetim / Liderlik  yazarlar dedikodu dahi   Kapı bir bağımsız bölümü diğerinden ayıran,güvenlik ve gizlilik sağlayan,soğuktan sıcaktan, meraklı gözlerden koruma sağlayan, hareketli bir araçtır. Tarih boyunca mimarlık bilimi sanat şaheseri kapılar yaratmıştır.Bu masum malzemenin insan hayatında, özellikle yöneticilikteki etkisi inanılmaz boyutlardadır. Amiriniz size ‘İşte kapı, işte sapı!’ diyerek kapıyı gösteriyorsa bu sizin işten kovulduğunuzu gösterir. ‘Kapıyı arkadan kapat’ diyorsa odasından kovmaktadır.

Her iki halde de kapının kapalı konumda olduğunu biliyoruz.İnsanlar, kapalı kapılar ardında neler olup bittiğini hep merak etmişlerdir. Bu merak, bir süre sonra inanılmaz boyutlara ulaşır ve senaryolar üretilmeye başlanır. Bu senaryolardan birisi çok tutulur, dedikodu şeklinde dalga dalga, yayılır. Dönüp kendilerine geldiğinde, senaryo yazarları dahi bunun gerçek olduğuna inanmaya başlar. Olaya müdahale ettiğinizde iş kaybı, verimsizlik ve moral çöküntüsü had safhaya ulaşmıştır.Aslında kapı bir semboldür. Yöneticinin iletişim simgesidir.

Yada iletişimsizlik ! Bir ulaşılabilirlik simgesidir. Yada ulaşılmazlık ! Özgüveni olmayan , kendisi ile barışık olmayan, yönetim erkini, personeli ile arasına bir engel koyarak sağlayabilen eski tip yöneticinin kapısı hep kapalıdır. Odasına kendi çalışanları dahi randevusuz ve ceketlerinin önünü iliklemeden giremez. Devlet dairelerine ve Bakanlıklara bakın. Maroken kaplı içi doldurulmuş çift kapılar. Hepsi de kapalıdır. İnsanlar içeriye salavatla ve iki büklüm bir pozisyonda girerler. Bu tip kapılardan girenler içeride fikirlerini özgürce savunamazlar.

Ancak patronun hoşuna gidecek şeyleri söyleyebilirler. Yönetim sadece onun fikirleri ile gider. Yanılırsa şirket batar. Bu iletişimsizlik ve diktatörlük ortamında iyileştirmeden , yenilikten söz etmek mümkün müdür?Açıklık ve saydamlık bugünün yeni ekonomilerinin temel kuralıdır. İletişim artık başarının anahtarıdır. Bırakın insanlar fikirlerini özgürce söylesinler. Sizden korkmasınlar.İşte kapı! İşte sapı! Uzatın elinizi. Açın kapılarınızı.

Kaynak: tanjuargun.com

İlgini Çekebilir:   Kariyer Yolunda Sosyal Medya Desteği