İyi Bir Konuşmanın Beş Altın Kuralı

0

İYİ KONUŞMACI OLMA DERSLERİ -1

(İyi Bir Konuşmanın Beş Altın Kuralı)

“Konuşmalarınızın dinlenmesini istiyorsanız.Sizi dinleyen insanlardan da bahsediniz.”Disraeli
[quote_center]Kuzey Amerika’da yayınlanan istatistiklere göre insanların en büyük korkusunun %74’lük oran ile “Topluluk Önünde Konuşmak Korkusu” yani bilimsel adıyla “glossofobi” olduğu,ikinci sıradaki korkularının ise %68 oranla” Ölüm Korkusu” olduğu belirtilmektedir.[/quote_center]

Topluluk önünde konuşma korkusu genellikle dinleyici sayısı 4-5 kişiden fazla ve yabancı ağırlıklı kişiler olduğunda ortaya çıkmaktadır. Glossofobi, daha önce bir topluluk önünde hiç konuşma deneyimi olmayanlarda kendini daha baskın bir şekilde kendini göstermektedir.

[pull_quote_center]Konuşma sanatının altın kurallarını öğrenmiş kişilerde ise bu korkunun daha aşağılara kadar düştüğü hatta zamanla kaybolduğu bilinmektedir.[/pull_quote_center]

İyi bir konuşmacı olmak öğrenilebilir bir özelliktir. İyi konuşmacıların hiç biri doğarken iyi bir konuşmacı olarak doğmamışlardır.

İyi bir konuşmacı olmanın 5 altın kuralını öğrenirseniz sizler de iyi bir konuşmacı olma yolunda başlangıç yapmış olursunuz.

1-Konuşmanızda istatistiksel bilgiler kullanın.

Konuştuğunuz konu ile ilgili olarak rakamlar veriler kullanırsanız, dinleyiciler önünde kıymetiniz ve prestijiniz artar. Dinleyiciler üzerinde konuştuğunuz konu hakkında bilgi sahibi olduğunuz bilinci kuvvet kazanır.

2-Örneklemeler verin.

Konuştuğunuz konu ile ilgili vereceğiniz örnekler, hayatın içinden aldığınız gerçek emsaller konuşmanıza daha fazla inandırıcılık katar.

3-Kıyaslama ve öngörüler yapın.

Konuştuğunuz konu ile ilgili olarak hayatın içinden yapacağınız karşılaştırmalar, konuşmanıza canlılık katar. Dinleyiciler bu tür konuşmaları daha sevkle dinler ve konuşmanın içerisinde kendilerine ait bir tat bulurlar. Anlattığınız konu sıkıcı olmaktan çıkar ve daha anlaşılır bir hale gelir.

4-Dinleyicilerle saniyelik diyaloglar kurun.

Bu tarz bir yaklaşımda bulunursanız ilgiyi üzerinize çekebilirsiniz. Dinleyicilerin dikkat çekici yönleri ile konu renklenir.Ancak bunu yaparken anlattığınız konunun genel akışının bozulmamasına dikkat etmelisiniz.

İlgini Çekebilir:   Bahar Eriş Yazdı: Çocuğum Acaba Ne Kadar Zeki?
5-Düşünce fatihlerini işe koşun.

Konuşmanızda topluma örnek olmuş ve tanınan insanların konu ile ilgili söyledikleri güzel sözlerine ve yaşam öykülerine yer verin.En etkileyici hitap taktiklerinden biri budur.
Birinci ders burada sona erdi. İkinci derste beraber öğrenmek dileğiyle hoşçakalın.

[quote_box_center]Mehmet TUNGA
mehmettunga_burdur@hotmail.com[/quote_box_center]