İyilik Üzerine Söylenmiş Anlamlı ve Güzel Sözler

2

İyilik Üzerine Söylenmiş Anlamlı ve Güzel Sözler

* Aşağılık insanlara iyilik etmek, denize su taşımaya benzer Servantes

* Başa kakılan bir iyilik daima hakaret yerini tutar Racine

* Başkalarında iyilik, kendinde ise kötülük ara Benjamin Franklin

* Bir dana binlerce inek arasında kendi anasını nasıl seçer ve bulursa, insanın yaptığı iyilik ve kötülüklerde eninde sonunda gelir onu bulur Pançantra

* Bir fenalık ettinse, arkasından bir iyilik icrasına çalış ki, o fenalık defterinden silinsin Hadis-i Şerif

* Bir insanın gerçek zenginliği, onun bu dünyada yaptığı iyiliklerdir Hadis-i Şerif

* Bir kimseye edilecek iyiliğin en mükemmeli o kimseyi minnet altında bırakmayanıdır Balzac

* Deryaya bıraksan eylik zayi olmaz Süleyman Baba

* Her iyilik bir sadakadır Hadis-i Şerif

* Her şeyden önce iyi olalım, ondan sonra mutlu oluruz JJRousseau

* İnsan, hayatında yaptığı iyilikler kadar mutlu olur Şehabeddin Ahmed

* İnsanların yaptıkları fenalıklar arkalarından yaşar, iyilikler çok zaman kemikleriyle beraber gömülür Şheakspeare

* İnsanoğlu hilebazdır, kimse bilmez fendini, Her kime iyilik edersen, sakla ondan kendini La-Edri

* İyiliği, yalnız iyiler anlar, kötülüğü herkes Cenap Şehabettin

* İyilik, insanlık sanatıdır Nizami

* İyilik, iyilikten, kötülük de kötülükten doğar Buda

* Milletlerin gelenekleri başka başkadır, fakat iyilik her yerde birdir Heine

* Vahşi hayvan tuzakla, insanoğlu iyilikle avlanabilir Şirazi

* Yaptığın iyiliği hatırlama, gördüğünü unutma Chillon

* Yalnız iki erdem var Ah bunlar bir birleşse: İyilik hep büyük olsa, büyüklük de hep iyi Schiller

İyilik Üzerine Söylenmiş Atasözleri

İyi dost kara günde belli olur.
Dost kara günde belli olur.

İyi evlât babayı vezir, kötüsü rezil eder.
İstenilen ve beğenilen nitelikleri taşıyan, yararlı olup iyilik sunan evlâtlar baba ve anne için övünç kaynağı; kötülük yapan, sağlıksız, yararsız ve şerefsiz insanlar da utanç kaynağı olurlar.

İlgini Çekebilir:   En Güzel ve Seçilmiş Resimli Sevgi Sözleri

İyiliğe iyilik her kişinin kârı, kötülüğe iyilik er kişinin kârı.

İyilik eden iyilik bulur.

İyilik et, denize at, balık bilmezse Hâlik bilir.

iyilik öyküleri

HİÇBİR İYİLİK KÜÇÜK DEĞİLDİR

Philadelphia’da bundan yıllarca önce çok yağmurlu bir günde ve saatler gece yarısını biraz geçe bir otelin önünde duran arabadan inen orta yaşın üzerindeki karı-koca içeri girerler.. Resepsiyonda genç bir adam durmaktadır..

Çift oda ister. Resepsiyon görevlisi “Burası küçük bir yer. Ve tam 3 tane toplantı yapılıyor.. Hiç boş yerimiz yok maalesef. Ama sizin gibi bir çifti bu yağmurda sokağa bırakamam. Buyurun benim odamda kalın. Bir süit değil ama rahat edersiniz” der..

Karı-koca çok sevinir ve adama teşekkür ederler.. Ertesi sabah ayrılırken adam genç resepsiyon görevlisine şöyle der: “Siz burayı değil Amerika’nın en iyi otelini yönetmelisiniz. Kim bilir belki bir gün size bir otel yapabilirim..” Gülüşürler ve karşılıklı sıcak ifadelerden sonra karı-koca otelden ayrılırlar..

Aradan yıllar geçer. Resepsiyon görevlisi olayı unutmuştur bile.. Bir gün bir mektup alır. Mektupta o adam o geceyi hatırlatmakta ve kendisini New York’ta 5’inci cadde ile 34’ün kesiştiği noktada beklediğini söylemektedir. Mektubun içinde bir de New York’a uçak bileti vardır.

Genç resepsiyon görevlisi New York’a gider.. Adam onu verdiği adreste beklemektedir. El sıkıştıktan sonra köşedeki kırmızı binayı gösterip şöyle der: “Bak.. İşte otelin…”
Bunu söyleyen adamın adı William Waldorf Astor’dur..

Ve bu ülkenin en iyi otellerinden biri olan Waldorf Astoria’nın ilk Genel Müdürlüğü teklifini alıp bu görevi yapan genç resepsiyon görevlisinin adı da George C. Boldt’tur..

Bir Bardak Sütün Hatırı – Gerçek Hikâye

Howard, yoksul bir ailenin çocuğuyduve okul giderlerini karşılamak için kapı kapı dolaşarak eşyalar satıyordu.

İlgini Çekebilir:   MC Donalds Stratejisiyle Dünyaya Açılıp Mr. Kumpir Oldu

O gün, hiçbir şey satamamıştı ve karnı da çok açtı. Bundan sonra çalacağı ilk kapıdan yiyecek birşeyler istemeye karar verdi. Kapıyı açan sevimli genç bayanı görünce utandı. Yiyecek bir şeyler yerine “Affedersiniz, bir bardak su rica edebilir miyim?” diyebildi yalnızca. Genç bayan, çocuğun aç olabileceğini düşünerek kocaman bir bardak süt getirdi ona. Çocuk,sütü yavaş yavaş içine sindirerek içtikten sonra “Çok teşekkür ederim, borcum ne kadar?”diye sordu genç bayana. Genç bayan, “Borcunuz yok” diyerek, yüzünde sıcak bir gülümsemeyle devam etti; “Annem, gösterdiğimiz şefkat ve nezaket karşılığı olarak asla bir bedel ödenmesini beklemememizi öğretti bize” dedi. Çocuk “O halde çok teşekkürler, yürekten teşekkür ederim size” dedi. Howard Kelly, evin önünden ayrıldığı zaman kendisini yalnızca bedensel olarak değil, ruhsal olarak da güçlü hissediyordu.

Yıllar sonra genç bayan çok ender rastlanan bir hastalığa yakalanmıştı. Yöredeki doktorlarçaresiz kalınca, hastalığı ile ilgili araştırmalar yapılması için onu büyük kente gönderdiler.

Dr. Howard Kelly, konsültasyon yapması için çağrıldığı hastanın hangi kasabadan geldiğini duyunca heyecanlandı. Artık genç olmasa da yıllar önce kendisine sevgiyle yaklaşan bayanı ilk gördüğü anda tanımıştı ve onun yaşamını kurtarmak için elinden geleni yaptı.

Uzun süren tedaviden sonra bayan sağlığına kavuştu. Dr. Kelly,denetlemesi için önüne getirilen faturaya şöyle bir baktı ve üstüne birşeyler yazarakzarfın içine koydu ve hasta bayanın odasına gönderdi. Kadın elleri titreyerek aldı zarfı eline. Açmaya korkuyordu… Hastane faturasını asla ödeyemeyeceğini ve geri kalan yaşamı boyunca bu faturayı ödemek için çalışacağını biliyordu. Sonunda zarfı açtı ve faturaya iliştirilmiş bir not dikkatini çekti. Kâğıtta şunlar yazılıydı: “Hastane giderlerinin tamamı bir bardak süt karşılığı ödenmiştir.”.

Derleme: kisiselbasari.com