Kaliteli Öğrenme Öğle Uykusundan Geçiyor

0
167

‘Öğle uykusu çocukların öğrenmesine yardımcı oluyor’

Küçük yaştaki çocukların öğle yemeğinden sonra bir saat uyumasının beyni güçlendirerek öğrenmelerine yardımcı olduğu kaydedildi.
ABD’de yapılan küçük çaplı bir araştırma, öğle uykusunun 3-5 yaş grubundaki çocukların okul öncesi dersleri daha iyi hatırlamasını sağladığını gösterdi.

Massachusetts Amherst Üniversitesi’nden araştırmacıların 40 çocuk üzerinde yaptığı çalışmanın bulguları, Ulusal Bilimler Akademisi Tutanakları’nda (Proceedings of the National Academy of Sciences) yayımlandı.

Öğle uykusunun faydasının aynı gün ve ertesi gün hissedildiğini ifade eden araştırmacılar, uykunun hafızanın güçlenmesi ve erken yaştaki öğrenim açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

Çocuklara öğle yemeği sonrası bir saat uyuma fırsatı verildiğinde, uyumadıkları günlere kıyasla görsel-uzamsal beceri bakımından daha iyi performans sergiledikleri görüldü.

Uyku sonrasında çocukların %10 daha fazla bilgi hatırladığı kaydedildi.

Uyku sırasında çocukların, beynin öğrenme ve yeni bilgi edinmeye ilişkin bölgelerinde faaliyet artışı gözlendi.

Baş araştırmacı Rebecca Spencer, okul öncesi çocuklarda öğle uykusunun önemini ilk kez kendilerinin ortaya koyduğunu ve çocukların uykuya teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere’deki Royal College Pediatri ve Çocuk Sağlığı bölümünden Dr Robert Scott-Jupp, daha önce yetişkinler üzerinde yapılan araştırmalarda kanıtlanan bu olgunun çocuklar üzerinde de kanıtlanması sayesinde, öğle uykusu konusunda farklı düşüncelere sahip okul öncesi kreşlerin bu konuya artık daha bilimsel yaklaşabileceğini belirtti.

Dr Scott-Jupp, küçük çocukların beyinlerine dinlenme ve bir sonraki güne hazırlanmasına olanak tanıma açısından günde 11-13 saat uykuya ihtiyaçları olduğunu ve gün içindeki uykunun da gece uykusu kadar önemli olduğunu söyledi.

Kaynak: bbc.co.uk

PAYLAŞ
Önceki İçerikSporla uyuşturucudan kurtuldu ve milli sporcu oldu
Sonraki İçerikSeyahatlerde Yol Tutması Mı Yaşıyorsunuz?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir