Kariyer Yolunda Sosyal Medya Desteği

0
141

Öğrenci ve müşterilerimin yanısıra twitçiler, LinkedInciler ve diğer sosyal medya kullanıcılarına şunu söylüyorum: Kariyerinizi ilerletmek için sosyal medyayı kullanımına dair soru sormak yanlış. Onun yerine neden, şirket ya da mesleğinizi ilerletmeyi düşünün.

Sosyal medya şimdiden bir hayli kendine hizmet ediyor. Örnek: Selfie’ler. Selfie kelimesinin kendisi bile, (TDK “Özçekim” olarak türkçeleştirdi.) bencillik ve ben-merkezciliği akla getiriyor. Kendinizden daha büyük bir şeyin savunucusu olun. Başkalarına bir şeyler verin. Değerleriniz, sezgileriniz ve başarılarınız, hareketlerinize yansımalı. Hareketlerinizi dürüst ve abartısız bir şekilde ortaya koyun; erdemleriniz kendilerini belli edecektir. Sonrasında da, iş bulmak, bir girişim için fon çekmek ya da bir kitap için dikkat çekmek gibi şeyler için yardım istemeniz gerektiğinde, insanlar olumlu bir şey deneyimledikleri için yardım etmeye istekli olacaklardır. Sosyal medya yabancılara ulaşmanıza yardımcı oluyor, fakat yabancılar istemedikleri sürece sizinle iletişim kurmak zorunda değil.

İkincil olarak, kariyer anlamında, kişisel şeyleri ayrı tutun. Kişisel, aile ve arkadaşlar içindir ve daimir kayıt bırakmayan kanalları kullanmalıdır. Gizlenmemiş fotoğraflar ya da kışkırtıcı işaretlerin geri gelip sizi arkanızdan vurabileceği geniş çapta bilinen, ancak sıkça da unutulan bir şey. (Eski Kongre üyesi Anthony Weiner bunu nasıl unuttu? Ya da Vali Christie’nin New Jersey’deki Fort Lee’de “biraz trafik aksaklığı” çağrısıyla yazdığı e-posta?)

Hatırlanması gereken bir diğer şey de sosyal medyanın, bir işin twitini atmak yerine onu yapmak için harcayabileceğiniz zamandan yiyebilir. Kariyeriniz için yapmanız gereken en iyi şey, bir şeyleri başarmak.

—Rosabeth Moss Kanter, Harvard İşletme Fakültesi’nde profesör ve strateji, innovasyon ve değişim için liderlik konularıyla ilgileniyor.

LEON NEAL/Agence France-Presse/Getty Images

PAYLAŞ
Önceki İçerikMEB Okulları 6 Gün Mü Yapacak?
Sonraki İçerikErken Müzik Eğitimi Okul Başarısını Etkiliyor
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir