Kaybetme Korkusu Yalan Söyletiyor …

0
125

Uzmanlar, aslında bütün insanların günlük hayatlarında zaman zaman yalan söylediğini, buna ´´kaybetme korkusu´´ ve ´´başarılı olma tutkusu´´nun yol açtığını belirttiler ´´Ben yalan söylemem´´ diyen insanların da aslında birer yalancı olduğunu ve dünyada yalan söylemeyen kimsenin bulunmadığını iddia eden psikolog ve sosyologlar, herkesin içinde bir ´´Pinokyo´´ yaşadığı görüşünde.

Başarılı olma tutkusunun yanı sıra yalana yol açan en belirleyici ögenin korku olduğunu belirten uzmanlar, insanların böylece kendini garanti altına aldığını iddia ediyor. Beyaz yalan Korku nedeniyle söylenen çeşitli yalanların dışında kaybetme, dışlanma, azarlanma korkusu ile söylenen ´´beyaz yalanlar´´ ise, karşı tarafa çoğu zaman zarar getirmiyor. Yine karşı tarafı kıskandırma, kendini üstün gösterme gibi nedenler de insanın en çok söylediği yalanlardan biri. Ancak, aşkta kaybetme korkusu ile söylenen yalanlar ikili ilişkilerde tehlikeli olup, hayal kırıklığı ile noktalanabiliyor. Araştırmacılar, günümüzde en çok ve sık olarak politikacıların yalan söylediğine dikkat çekiyor.

Dünyadaki bir çok örneğin yanında, son olarak ABD Başkanı Clinton, Beyaz Saray eski stajyeri Monica Lewinsky ile yaşadığı aşk skandalı ortaya çıkınca yalan söylemişti.Günde 200 kez ´´Bu kadınla ilişkim olmadı´´ diye ifade veren Clinton, Monica´´nın adını söylemek yerine ´´bu´´ diyerek yalan söylediğini, savcılara olmasa da halka ve psikologlara belli etmişti. Yalanın günlük hayatta ´´bir ihtiyaç´´ olduğunu söyleyen uzmanlar, insanın diline günde en az 200 kez ´´yalan´´ kelimeler geldiğini belirtiyor.

Kaynak: akşam

PAYLAŞ
Önceki İçerikSüleymaniye Camii´nin müthiş şifreleri!
Sonraki İçerikBela mısınız, deha mısınız?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir