Kenar Mahalle Çocuklarını Değiştirebilecek Tek Güç

1
799

Bir profesör, sosyoloji sınıfındaki öğrencilerini Baltimore şehrinin kenar mahallelerine göndermiş ve o bölgede yasayan 200 erkek çocuğunun durumlarını araştırmalarını ve her bir çocuğun geleceği hakkında bir değerlendirme yapmalarını istemişti.

Öğrenciler hemen hepsi bu çocukların gelecekte hiçbir şanslarının olmadığını dile getirmişlerdi.

Bundan tam yirmi beş yıl sonra bir başka sosyoloji profesörü tesadüfen bu çalışmayı buldu ve öğrencilerinden bu projeyi sürdürmelerini ve aynı çocuklara ne olduğunu araştırmalarını istedi.

Öğrenciler, o bölgeden taşınan ya da ölen çocuklar dışındaki 180 çocuktan 176´sinin olağanüstü bir başarı gösterip, avukat, doktor ya da işadamı olduklarını ortaya çıkardılar.

Profesör çok etkilenmişti ve bu konuyu izlemeye karar verdi.

Birer yetişkin olan o çocukların hepsi o bölgede yasadıkları için, her biriyle buluşma sansı oldu.

[pull_quote_center]”O koşullarda nasıl bu kadar başarılı oldunuz?”[/pull_quote_center]

sorusuna verdikleri cevap hep ayniydi:

[pull_quote_center]”Mahalle okulunda bir öğretmenimiz vardı. Onun sayesinde.”[/pull_quote_center]

Profesör, bu öğretmeni çok merak etmişti. Hala hayatta olduğunu öğrendiği yaslı öğretmenin izini bulması zor olmadı. Kendisini ziyaret etmek için evine kadar gitti. Karsısında yılların yüzüne eklediği kırışıklıklara rağmen hala dinç duran bir yaslı kadın buldu. Merakla yaslı kadına bu çocukları kenar mahallelerden kurtarıp, basarîli birer yetişkin olmalarını sağlamak için kullandığı sihirli formülün ne olduğunu sordu.

Yaşlı öğretmenin gözleri parladı ve dudaklarının kenarında bir gülümseme belirdi:

“Çok basit” dedi,
“Ben o çocukları çok sevdim.”
PAYLAŞ
Önceki İçerikAnne Babaların Kaygılı Çocukları İçin Deneyebilecekleri 9 Öneri
Sonraki İçerik12 Dev Girişimciden Yatırım Yapacaklara Tavsiyeler
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
  • kazım ucuz

    EVET ÇOK ORJİNAL BİR ÇALIŞMA…BLACK FİLMİNDEKİ GİBİ ÖĞRETMENİ ONU SEVDİ VE SABIR GÖSTERDİ..ALLAHIN VERDİĞİ SEVGİ NELERE KADİR…BURDA DA AYNSI OLMUŞ ÇOCUKLAR GEDÇEKTEN BAŞARILI OLMUŞLAR AMA ANA KAYNAĞI SEVGİ.. SEVGİ…