Kişisel Gelişim Hikaye Bankası 1 – 10

0

1. NİYE VAZGEÇMİYORMUŞ?

Edison’un, üzerinde çalıştığı elektrik ampulün içine koyacağı tel için iki yüzden fazla maddeyi denediği söylenir. Bir gün kendisine: “Bugüne kadar iki yüzden fazla maddeyi denedin, yine de başaramadın. Neden bu işten vazgeçmiyorsun? denilmişti. Edison’un cevabı düşündürücüydü:

— Hiç de değil! Ben iki yüz maddenin ampul teli olarak kullanılamayacağını keşfettim. Yakında, ampulü ışıklandıracak teli de bulacağım. Başarının önündeki en büyük engel, yılgınlık ve kararsızlıktır. Azimli ve kararlı olmak, başarının temel şartıdır.


2. İNSAN SÜNGER GİBİ OLMALI!

Bir toplantıda Edison’a, büyük bir mucit olduğu için, iltifatlar ediliyordu. Edison, kendisine iltifatlar yağdıran kimselere şu açıklamayı yaptı: “Beyler, ben iyi bir süngerim. Çevremdeki fikirleri emer ve kullanırım. Fikirlerimin büyük bir kısmı, onları kullanmasını bilmeyen başkalarınındır.” İnsan, süngerin suya aç olması gibi, bilgiye ve fikre aç olmalıdır. Duyduğu ve öğrendiği faydalı bilgileri hayata geçirmelidir.

3. HÜNER, YOLU OLMAYAN YERE, YOL BULMAKTIR.

Afrika kâşiflerinden gezgin David Livingstone’a Güney Afrika’daki bir dernek şu mektubu göndermişti:

— Bulunduğunuz yere ulaştıracak iyi bir yol buldunuz mu? Eğer buldunuzsa, bize bildirin de size katılmak isteyenleri yanınıza gönderelim. Livingstone’un bu isteğe cevabı şu oldu:

— Eğer buraya iyi yol varsa gelmek isteyenleri ben istemiyorum. Benim, yol olmadığı halde buraya gelmek isteyenlere ihtiyacım var. Yolu olan yere herkes gider. Hüner, yolu olmayan yere varmayı başarmaktır. Tüm keşifler, bu gibi azimli insanların eseridir.


4. TATİL YERİ

Bir yaz gecesi, Edison laboratuardan evine döndüğü zaman, karısı ona şu teklifi yapmıştı:

— Uzun zamandır hiç istirahat etmeden çalışıyorsun. Tatile çıksan iyi olur. Edison, karısına:
— Ama nereye gideceğim? diye sordu. Kadın:
— Dünyada en çok gitmek, görmek istediğin yer neresi ise, oraya git! dedi.
— Pekâla, dedi Edison. Yarın o yere gideceğim ve ertesi sabah, yine laboratuarına gitti.
Bir araştırma ve ilim adamının tatili de, istirahatı da çalışmasının içindedir, ilmî keşif ve başarılar kadar, hiçbir şey onu dinlendiremez.


5. İYİ OLMANIN FORMÜLÜ

İlgini Çekebilir:   Farenin Ders Veren Öyküsü

Nobel Edebiyat ödülü sahibi Amerikalı romancı William Paulkner,

— İyi bir romancı olmak için nasıl bir formül tavsiye edersiniz? sorusuna şu cevabı vermişti:

— Yapabileceğinin en iyisini yapmak, yeterli sayılmaz. Yapabileceğini bildiğinden de yükseğinin rüyasını gör ve her zaman o hedefe ulaşmaya çalış. Çağdaşlarından veya senden öncekilerden daha iyi olmaya gayret et. Kendini aşmaya bak.

6. YENİLGİYİ KABUL ETMEMEK

9 Aralık 1914 gecesi, Edison’un fabrikası bir yangında enkaz haline gelmiş; bir hayat boyu süren emek ve gayretlerinin neticesi âdeta birkaç saat içinde kül olmuştu. O soğuk kış gecesi, yangını kontrol altına almaya çalışan itfaiyecileri seyreden Edison, büyük bir şaşkınlık içindeydi. Ertesi sabah, fabrika enkazını gezen Edison bu büyük felâketi şu sözlerle değerlendirdiği görüldü: “Bir felâketin de büyük bir değeri vardır. Bütün hatalarımız yandı, gitti. Allah’a şükürler olsun, şimdi yeniden başlayabiliriz.” Yangından üç hafta sonra, Edison, ilk gramofonu piyasaya sürdü. Bu başarıda inanç ve şevkini, büyük bir felâket karşısında bile kaybetmeyip sürdürmesinin payı çok yüksekti. Başarı için, inanç ve şevki kaybetmemek gerekir.

7. BAŞARISIZLIKLAR, BAŞARIYA GİDEN ADIMLARDIR.

Charles F. Kettering, başarısızlıktan dolayı yılgınlığa düşmemeyi tavsiye eder ve şöyle derdi:

— Başarısızlıkla karşılaştığınız zaman, neden başarılı olamadığınızı düşünün. Çünkü her başarısızlık, başarının zirvesine götüren yolda, size yeni bir adımdır. Edison öldüğünde, geride, yapmak istedikleri, düşündükleri, tecrübeleri ile doldurulmuş 2900 adet defter bırakmıştı.

Başarısızlıklarından ders almayı bilenler, başarıya, her başarısızlıkta biraz daha yaklaşmış olurlar.


8. BAŞLADIĞIN İŞİ BİTİR
Hırslı bir genç, otomobil kralı Henry Ford’a sordu:
— Hayatımın başarılı geçmesi için, ne yapmalıyım? Ford’un cevabı basitti:
— Başladığın bir işi bitir. Başlayıp, bitirmediğimiz işlerin bir listesini yapalım mı?


9. KENDİNİ GELİŞTİRMEK
Küçük bir kasabanın ana caddesinde iki tatlıcı vardı. Bir gün onlardan bir tanesi, kasabanın yaşlı güngörmüş adamını ziyaret ederek tatlı dükkânını kapayıp başka bir kasabaya taşınacağını söyledi.
— Dükkânını niye kapatıyorsun? dedi, güngörmüş adam.
— Benim rakibim çok iş yapıyor, dedi bezgin tatlıcı. Kasabadakilerin çoğu, onun dükkânından alışveriş yapıyorlar.
— Kasabada insanların hep onun dükkânına gittiklerini nereden biliyorsun?
— Gayet kolay. Dükkânımın kapısından baktığımda, onun dükkânına giren ve elleri dolu olarak çıkan herkesi görüyorum. Senin bütün sıkıntın da işte bu, cevabını verdi güngörmüş adam ve sözlerine şu uyarıyı ekledi:
— Eğer onun dükkânını gözetlemek için harcadığın zamanı, kendi işyerini geliştirmek için kullansaydın, sen de başarılı olurdun…
Başkalarının yaptıklarını önemseyenler, başarısızlığa mahkûmdurlar.


10. HAYAT SİZE MUTLULUK VE BAŞARI SUNMAZ.
Hayatta başarılı olmuş yaşlı bir adama, bazı gençler:
— Hayatın bize en üst dereceden mutluluk ve başarıyı sağlaması için ne yapmalıyız? diye sormuşlardı. Ondan şu cevabı aldılar:
— Sizin bu sorunuz, bana bir tek ineği olan köylüyü hatırlattı. Bir gün, o köylüyle adamın biri sordu: “İneğin ne kadar süt veriyor? Köylü şu cevabı verdi: “İneğim hiç süt vermez. Sütü ondan sizin almanız gerekir.” Gençler! Mutluluk ve başarıyı, hayat size vermez. Gayret ve çabanızla o mutluluk ve başarıyı, sizin almanız gerekir.

İlgini Çekebilir:   Hayatın İçinde Diksiyon Önemli Midir?