Hepimizin kişisel gelişim planları var, hedefleri var. Bazılarını gerçekleştiriyoruz, ulaşıyoruz başarıyoruz bazılarını gerçekleştiremiyoruz.

Peki nerede hata yapıyoruz da olmuyor?

Psikolog David Niven’e göre hedeflerimizi soyut kurguluyoruz. Bu soyut olan hedeflere ulaşamıyoruz.

Örneğin: Hedefiniz aileyi bir araya getirmek ise bu soyut bir hedef. Eğer hedefiniz aileyi yakınlaştırmak için haftada en az 5 kez akşam yemeklerinde bir araya getirmekse bu hedef somut ve bu hedefe ulaşmanız daha kolay.

Örneğin: Hedefiniz vücudunuzu şekle sokmaksa bu soyut bir hedef. Eğer hedefiniz vücudunuzu şekle sokmak için haftada en az 4 gün koşu yapmaksa bu somut bir hedef.

Kişisel Gelişim İçin Hedefler Somut Olmalı

Soyut hedeflerin başarı şansını düşüren şey ölçülememesi, yol gösterici olmaması. Somut hedefler ise ölçülebilir ve yol göstericiler.

Örneğin, iyi bir uzun yol maceracısı olmak istiyorsanız. Somut bir hedef olarak en çok ziyaret etmek istediğiniz yerlerin listesini yapmak ile başlayabilirsiniz.

Kişisel Gelişim İçin Hedefler Büyük Olmalı

Hedefiniz ne kadar büyük olursa olsun somut ve ölçülebilir hedeflerle başarı sizinle.

Sevgilerle.

KAYNAKEbru Ruşan
PAYLAŞ
Önceki İçerikSınıfına Farklılık Katmak İsteyen Öğretmenlere Öneriler
Sonraki İçerikMEB’in Özel Okulları Dolaylı Desteklediğini Gösteren 11 Uygulama
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir