Kişisel Gelişimde Değişim Nedir?

0

Kişisel gelişimde değişim kavramı

Evrende mevcut, değiştirilemez ve tüm insanları bağlayan yasalar vardır. Diğer canlılar gibi insan da ister istemez bu yasalara tabidir ve değişim bu yasalardan biridir. Doğduktan sonra hiç kimse büyümeme ve yaşlanmama gibi özelliklere sahip değildir. Dünyaya gelmekle, yani var olma savaşının içine girilmesiyle birlikte gelişim ve dolayısıyla değişim başlamaktadır. Herakleitos “Bir nehirde iki kere yıkanılmaz” derken bunu anlatmaya çalışmaktaydı.

Kişisel gelişimde “değişim” dendiği zaman, pozitif anlamda her gün yapılan küçük bir takım değişikler sonucunda büyük bir değişimi yakalama söz konusudur. Yalnız, televole kültürü gibi negatif yöndeki değişimler de birer değişim olarak kabul edilir. Ancak önemli olan kişinin bilinç düzeyini yükselterek, algılayabildiğinin en iyisini seçebilecek değişim tarzına sahip olmasıdır.

Değişim A noktasındaki bir kişinin B noktasına isteyerek, planlayarak gitmesi, kendisini götürmesi hadisesidir.
Kişisel gelişimin ilk şartı değişimdir.45 Kişinin gelişimini tamamlayabilmesi, ulaşması gerekenlere ulaşması ve içinde var olan yeteneklerini açığa çıkarabilmesi için değişim gereklidir.46
Hayatımızda değişiklik yapabilmek, içinde sıkışıp kaldığımız kısır döngüden çıkmak ve daha iyi sonuçlar elde etmek için ortaya kişisel bir plan koymamız gerekir. İnsanlar değişebilirler, çevrelerinde esen rüzgarlar elbette onları alıp bir yerlere götürür. Ama pusulalarını hedeflerine ayarlamayanların ve bilinçli olarak her adımlarının yönünü sorgulamayanlarının yönü ve yolu sıradandır.
Hayattaki her şey değişimler ve tercihlerle ilgilidir. Değişim kapınızı çaldığında yapmanız gereken bir seçim vardır.İnsan tercihlerinin ürünüdür denilse yeridir. Tercihleri de bilgisi, görgüsü, çevresinin genişliği ve etkinliği ile doğru orantılıdır. Seçenekler artırıldığında bakış açısı da değişecektir. Yani değişim, aynı zamanda seçeneklerin, alternatiflerin artırılması olayıdır. Seçenekler artırılmadığı sürece, aynı ortamda, aynı çevrede kalınacak, bu ise dışardan bilgi alınmasını, yeni ile tanışılmasını engelleyecektir.50 Gestalt terapist Fritz Perls’in de dediği gibi “Kapıyı kolayca açmayan anahtarı kullanmaya devam etmek pek de sağlıklı değildir. Yeni bir anahtar denemek daha sağlıklı olacaktır.”
Değişimin kalbi, olanları bir kenara bırakıp olacaklarla ilgilenebilme yetisidir.52 Değişime karar verme bir bakıma sorunları aşmaya, problemleri çözmeye karar vermektir.

İlgini Çekebilir:   Yaşlı Kadın Okuması İçin Kızına Bu Mektubu Bırakıyor

Değişimde sorunları aşmada üç aşamadan bahsedilir:

“İlk aşama, sorunlardan kaçma aşamasıdır. Sonra da farkına varıyorsunuz ki sorunlarından kaçamıyorsunuz. Sorunlardan kaçmanın kendisi daha büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

İkinci aşama, stratejik olarak sorunlara yaklaşmadır. Böylelikle “Benim gücüm nedir, nelerin farkında olarak neyi yapabilirim ve o zaman sorunları nasıl çözebilirim?” sorunlarını soruyorsunuz.

Üçüncü aşamada ise, sorun diye bir şey yok, öğrenme fırsatları vardır. Karşılaştığımız sorunları öğrenme fırsatı olarak gördüğünüzde başka bir heyecana kapılıyorsunuz.

Esasında yaşam muhteşem bir öğrenme fırsatı ve en güzel tarafı öyle bir müfredat programı ki herkese özel. Neye ihtiyacınız varsa onu çıkarıyor karşınıza. İpuçları da çok güzel ve kuvvetli. Ne zaman kızıyor, nerede rahatsız oluyorsanız, hiç kimsenin söylemesine gerek yok, orada sizin için bir öğrenme fırsatı vardır. Bunun farkına vardığınız andan itibaren yaklaşım tarzımızda değişiyor. Bu yaklaşım tarzı içerisinde de değişim kendiliğinden gerçekleşiyor.”

Yazar: Behlül TOKUR

Kaynak: Kişisel Gelişim Din İlişkisi