Konsantrasyon Bozukluğu

2

Konsantrasyon ve dikkat sorunu çağımız insanının en önemli sorunlarından. Bu yazımızda konsantrasyon konusunda sizlere özel bir dosya sunuyoruz.

1. Konsantrasyon tam olarak nedir?

Pek çok kişinin dert yandığı, çocuğuyla ilgili şikayetlerde bulunduğu bu konsantrasyon bozukluğu dediğimiz şey nedir, acaba? Öncelikle konsantrasyonu tanımlamak daha doğru olacak galiba. Konsantrasyon, süresi kişiden kişiye değişebilen, ilgisine, beğenisine kısacası yaptığı işe göre de değişiklik gösterebilen, kişinin bir konu üzerinde zihinsel olarak belli bir süre odaklanabilmesidir. Günümüzde insanlar konsantrasyonu sağlayamamaktan dolayı işinde, ilişkilerinde, okulunda başarısızlığa uğramaktadır.

Aslında konsantre pek çok terimin başına da konmakta. Konsantre içecek ve yiyecekler. Orada bahsedilen maddenin yoğunludur. Psikolojide söz konusu olan şey ise zihnin bir konuya yoğunluğudur.

Bir kişide konsantrasyon bozukluğu olup olmadığı nasıl anlaşılır?

– Yaptığınız işe kendinizi veremiyorsanız,

– Dış etkenlerden çok sık dikkatiniz dağılıyorsa,

– Okuduğunuz ya da dinlediğiniz konuları anlamakta güçlük yaşıyorsanız,

– Şık sık dalıp gidiyorsanız,

– Eşyalarınızı çok sık kaybediyorsanız,

– Karşınızdaki insanın anlattıklarını dinleyemiyorsanız,

– Ders çalışırken ya da kitap okurken uykünüz geliyorsa,

– O an yaptığınız iş dışında başka şeyler düşünüyorsanız,

– Yapılan işi bitirme güçlüğü yaşıyorsanız,

– Dikkatinizi ayrıntılara veremiyor ve çok sık hata yapıyorsanız,

– Yapmak zorunda olduğunuz görevlerle ilgili unutkanlıklar yaşıyorsanız,

Sizde ‘Konsantrasyon Bozukluğu’ var demektir.

Çok sık görülür mü?

Konsantrasyon bozukluğunda fizyolojik, genetik ve çevresel faktörler hep birlikte ya da ayrı ayrı etkili olabilmektedir. Konsantrasyon bozukluğu son yıllarda daha çok gündeme gelen bir konu ya da önceden bir isim konamamıştı. Mutlaka geçmiş yıllarda da okul başarısızlığı ile ilgili sorunlar yaşanıyordu ama nedenleri üzerinde durulmuyordu. Ya da bu kadar çocuk odaklı bir toplum değildik. Okulda başarılı olan okula devam eder, olmayan da işe verilirdi. Buna sebep olan faktörler üzerinde durulmazdı.

Araştırmalar sanırım görülme sıklığının yüksek olduğu yönünde. Bende gelen danışanlarımdan yola çıkarak bu durumu destekliyorum.

Tek başına dikkat dağınıklığı ya da konsantrasyon bozukluğundan söz edilebileceği gibi başka hastalıklara (fizyolojik ve psikolojik) da eşlik ettiği gözlenmektedir. Depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, kaygı bozuklukları gibi psikolojik hastalıklara eşlik etmektedir.

Tek başına dikkat dağınıklığı ya da konsantrasyon bozukluğundan söz edilebileceği gibi başka hastalıklara (fizyolojik ve psikolojik) da eşlik ettiği gözlenmektedir.