Konsantrasyon ve Ders Çalışmadaki Önemi

0

Öğrencilerin en çok yakındıkları durumların birisi de “ders çalışmayı sürdürememesi, öğretmenini sürekli dinleyememesi, dikkatinin çabuk dağılmasıdır.” Bu sorunların en önemli nedeni var olan konsantrasyon eksikliğidir. T. Edison konsantrasyonu : “Bezginlik duymadan fiziksel ve zihinsel enerjiyi tek bir noktaya sürekli uygulama yeteneğidir.” Diye tanımlıyor. Yani konsantrasyonda önemli olan tüm enerjinin tek bir noktaya yönlendirilmesi böylece dikkatin sağlanmasıdır.

Sinemada “Matrix” filmini arkadan seyrederken öndeki kişilerin mısır yemeleri, durmadan hareket etmeleri sizin dikkatinizi dağıtmaz, çünkü tüm enerjiniz sinema perdesine yönelmiştir. Derste, evde ders çalışırken tüm dikkatinizi okuduğunuz kitaba, dinlediğiniz öğretmene yönlendirebilirseniz konsantrasyon sağlamış olursunuz.

Öğrencinin konsantrasyonunu bozan nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

1. Ders çalışırken veya ders sırasında hayal kurmak. Zihni başka diyarlara göndermek.
2. Yatakta, uyuklayarak ders çalışmaya çalışmak.
3. Müzik eşliğinde ders çalıştığını zannetmek.
4. Karşı cinsten birisine duygusal yönden aşırı bağlanmak.
5. Ailesel sorunlar ve düzensiz aile yaşantısı.
6. Arkadaş ilişkilerinizdeki bozukluklar.
7. Aşırı kaygı ve stres durumu yaşamak.
8. Yaşamış olduğunuz içsel çatışmalar.

Konsantrasyon Egzersizleri

Konsantrasyon gücünüzü artırmak için bazı egzersizler yapabilirsiniz. Bunların bazıları;

1. A4 ebadındaki bir kağıdın tam ortasına siyah bir nokta çizin. Bu kağıdı odanızın duvarına asın. Ortalama 2,3 m., kağıttan geri gelerek gözünüzü kırpmadan uzun bir süre o noktaya bakın. Her gün bu egzersizi yapın, bakma zamanınızı günden güne artırın.

2. Dili oldukça ağır olan bir kitap bulun ve bunu anlayarak okumaya çalışın. Sıkılmadan, bıkmadan günde 20 dk. Boyunca okuyun. Bırakmak istediğiniz noktada okumayı bırakmayın devam edin. İleriki günlerde 20 dk. Artırın.

3. Teybe bir kaset koyun (videoda olabilir) onu hızlı komutuna alın ve dinleyin (izleyin) anlamaya çalışın. Yorum yapın.

İlgini Çekebilir:   Ders İçi En Etkili Öğrenme Zamanları Nelerdir?

4. Bir masa veya duvar saati alın. Odada onu bir noktaya koyun. Tik, tak seslerini duymaya çalışın. ilerleyen günlerde saati dinlediğiniz yerden daha da uzaklaştırın.

Yapılacak olan egzersizleri sizde artırabilirsiniz ama mutlaka haftada 2 – 3 kez bu egzersizleri aksatmadan yapın.

Yazar: Ahmet YILDIZ (iletisim@ahmetyildiz.com)