Küçük Prens Kitabından Kişisel Gelişim Sözleri

0

Küçük Prens tüm dünyada kutsal kitaplardan sonra en çok okunan eserdir. Çocuklar için yazılmıştır fakat çocuklardan ziyade yetişkinlere hitap eder.

Kitabın Fransız yazarı Saint Exupery, kitapta kendi suluboya çizimlerini kullanmıştır. Pilot olan Exupery 1944 yılında aynı kitaptaki gibi uçağıyla sahra çölüne gider ve bir daha kendisinden haber alınamaz.

Küçük Prens’ten insan ruhuna ve psikolojisine ayna tutan alıntıları derledik.

kucuk-prens-1-696x661

1-Eğer kelebekleri tanımak istiyorsak bir kaç tırtıla katlanmak gerekir.

kucuk-prens-2

2-Kendini yargılamak, bir başkasını yargılamaktan çok daha zordur. Eğer kendini iyi bir şekilde yargılamayı başarırsan bu, senin gerçek bir bilge olduğunu gösterir.

kucuk-prens-3-696x269

3-Çölü güzelleştiren bir yerlerde bir kuyu saklıyor olmasıdır.

kucuk-prens-4-696x348

4-İnsanların artık hiçbir şeyi anlamaya vakitleri yok. Onlar her şeyi tüccarlardan satın alıyor. Ama dost satan tüccar olmadığı için artık insanların dostları yok.

kucuk-prens-4-696x348

6-İnsanlar hayal etmekten yoksundurlar. Onlar sadece kendilerine söylenenleri tekrar edip dururlar.

kucuk-prens5-696x696

7-Büyüklerin hepsi birer çocuktu. Ama onların çok azı bunu hatırlar.

kucuk-prens-6-696x498

8-Büyükler sayılardan hoşlanır. Onlara yeni bir dostunuzdan söz açtınız mı, hiçbir zaman size önemli şeyler sormazlar. Hiçbir zaman: ” Sesi nasıl? Hangi oyunu sever? Kelebek toplar mı?” diye sormazlar. “Kaç yaşındadır? Kaç kardeşi var? Kaç kilodur? Babası kaç para kazanır?” diye sorarlar. Ancak o zaman tanıdıklarını sanırlar onu. Büyüklere: “Pembe kiremitten bir ev gördüm, pencerelerinden sardunyalar, damında güvercinler vardı” derseniz, o evi bir türlü gözlerinin önüne getiremezler. Onlara: “Yüz bin franklık bir ev gördüm” demeniz gerek. O zaman: “Aman ne güzel!” diye bağırırlar.

kucuk-prens-6-696x498

9- İnsan gerçekleri sadece kalbiyle görebilir. En temel şeyi gözler göremez.

kucuk-prens-7-696x392

10-“Sadece evcilleştirdiğin kişiyi anlayabilirsin” dedi tilki. “İnsanlarınsa hiçbir şeyi anlayacak vakitleri yoktur. Her şeyi dükkandan hazır alırlar. Ve arkadaşlar dükkanlarda satılmadığı için de insanların arkadaşları yok artık. Eğer bir arkadaşın olsun istiyorsan, evcilleştir beni!”