Kuşlar ve Yönetim

0
172

Belli bir hedefi olan ve buraya ulaşmak için bir araya gelerek güç birliği yapan insanlar oraya daha kolay gelirler. Kuşlar niçin göç ederken, yani uzun bir yolculuk yaparken “V” şeklinde uçarlar? Çünkü bu uçuş biçimi onlara güç verir. Güç dağılımını en iyi yapabildikleri konum “V” konumudur. İnsanların özellikle işletmelerin bundan almaları gereken çok önemli birçok ders var. -Uçan her kuş, kanat çırptığında arkasındaki kuş için, onu kaldıran bir hava akımı yaratıyor.
– “V” şeklinde ki formasyonla uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpınışlarındaki hava akımını kullanarak uçuş menzillerini % 71 oranında uzatıyorlar. Yani tek başına gidebilecekleri bir yolu grup halindeyken neredeyse iki katına çıkartabiliyorlar.
– Bir kaz “V” grubundan çıktığı anda uçmakta güçlük çekiyor. Çünkü kaldıraçlı hava akımının dışına çıkmış oluyor. Hemen “V” grubuna geri dönüyor. Biz insanların kafası kaz kadar bile çalışsa hemen kendimizle aynı yönde giden insanlarla bilgi alışverişini sürekli tutmalıyız.
¯ Başta giden “V” lider yorulduğunda en arkaya geçiyor ve hemen arkasındaki lider konumuna geçiyor. Bu değişikliği sürekli yapıyorlar. Liderliği sürekli paylaşmak ve zor işi rotasyonla yapmak işletmeye ivme kazandırır.
-Gerideki kuşlar, öndekileri daha hızlı gitmek üzere bağırarak uyarırlar. Ekip ruhu böyle olmalı.
– “V” formasyonundaki bir kuş hastalanırsa veya bir avcı tarafından vurulur da uçamayacak hale gelirse… Düşen kuşa yardım etmek üzere, formasyondan iki kaz ayrılır ve korumak üzere o kuşun yanına gider. Yaralı kuş iyileşinceye veya ölünceye kadar onun yanında beklerler. İyileşirse hep birlikte, ölürse bekleyen iki kuş ekibe yetişmek üzere yola çıkarlar.

İşlerin zorlaştığında kenetlenebilen ekip büyük işler başarabilir. “Duvarda bir gedik açmaya bir taşın eksilmesi yeter” diyor A.Nihat Asya. İşletme sahibi ekibinin tüm taşlarını sağlam ve eksiksiz bir yapı halinde yükseltmeye çalışmalı.

PAYLAŞ
Önceki İçerikNasıl İyimser Olunur?
Sonraki İçerikHayatta Başarılar
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir