Lider ve Patron Arasındaki Farkı Özetleyen Çizimler

0
1081

Hem ülkemizde, hem de dünyada bu kadar fazla sayıda kötü yönetici olmasının en önemli sebeplerinden biri, yöneticilerin bir çoğunun liderlik vasıflarından yoksun olması oluyor.

YunBizniz bizlere, patronlarla gerçek liderler arasındaki farklılıkları basit ama etkili çizimlerle çok güzel özetlemiş.

1.Patron sizden faydalanır; lider sizi yetiştirir.lider 1

Çünkü patron “tek adamlığa” bayılır. Liderinse derdi koltukla değil, ortaya çıkarılan iş iledir. Bu nedenle neredeyse tüm patronlar aynı zamanda birer “mikro yönetici”dir; her şeyi her dakika ve en yakından kontrol etmek isterler. Liderler ise yetkilerini devreder ve takım çalışmasını destekler.

2.Patron YAPILACAK der; lider YAPALIM.lider 2

Patron talimat verir ve kenara çekilir. Lider size yol, yöntem gösterir; cesaretlendirir. Yani patronlar yönetir; liderlerse öncülük eder.

3.Başarı geldiğinde patron BEN’cidir, lider BİZ demeyi bilir.lider 3

Patron takdir bilmez, teşekkür etmez. Size zaten maaş ödemiyor mudur? Tüm başarıyı üstlenir ve övgüyü kendinde toplamaya çalışır. Lider ise övgüyü dağıtır; ekibini onore ve motive eder.

4.Ama başarısızlık durumunda bütün suç sizdedir.lider 4

Daha demin en ön safta bulunan patronu şimdi arayın ki bulasınız. Suçlu sizsinizdir; kendi talimatıyla aksiyon aldığınızı dahi söyleseniz inkar edecektir; canınıza okuyacaktır: “Ben öyle bir şey demedim“. Lider ise, başarı kadar başarısızlığın da sorumluluğunu üstlenir; sizi motive etmeye devam eder.

5.Patron kuşkusuz en doğrusunu bilir, lider fikrinizi alır.lider 5

Çok afedersiniz ama k o s k o c a p a t r o n size mi soracaktır? Hiç dinlemeyi sevmez. Liderse sizinle birlikte tartışır; fikrinizi alır, bu doğrultuda karar verir ve hayata geçirir.

6.Patron korku salar, lider alternatif sunar.lider 6

Patron sorunlara odaklıdır; lider çözümlere. Bu anlamda patron pek çok dargınlık yaratır. Lider ise hataları tamir eder ve heves üretir.

7.Patron saygıyı buyurganlıkta arar; lider ise coşkuda.lider 7

Patronun tüm gücü otorite ve yetkisine dayanır; bu şekilde kendisine saygı
gösterilmesini ister. Lider ise coşku ve işbirliğinden güç alır.

Lider saygıyı “talep etmez”; yaratır.

KAYNAKasosya
PAYLAŞ
Önceki İçerikPsikolojide Hızla Yayılan Yöntem: Terapist hayvanlar
Sonraki İçerikİş Hayatında Karşılaşacağınız Kişilikler
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir