Lider ve Patron Arasındaki Farkı Özetleyen Çizimler

0

Hem ülkemizde, hem de dünyada bu kadar fazla sayıda kötü yönetici olmasının en önemli sebeplerinden biri, yöneticilerin bir çoğunun liderlik vasıflarından yoksun olması oluyor.

YunBizniz bizlere, patronlarla gerçek liderler arasındaki farklılıkları basit ama etkili çizimlerle çok güzel özetlemiş.

1.Patron sizden faydalanır; lider sizi yetiştirir.lider 1  - lider 1 - Lider ve Patron Arasındaki Farkı Özetleyen Çizimler

Çünkü patron “tek adamlığa” bayılır. Liderinse derdi koltukla değil, ortaya çıkarılan iş iledir. Bu nedenle neredeyse tüm patronlar aynı zamanda birer “mikro yönetici”dir; her şeyi her dakika ve en yakından kontrol etmek isterler. Liderler ise yetkilerini devreder ve takım çalışmasını destekler.

2.Patron YAPILACAK der; lider YAPALIM.lider 2  - lider 2 - Lider ve Patron Arasındaki Farkı Özetleyen Çizimler

Patron talimat verir ve kenara çekilir. Lider size yol, yöntem gösterir; cesaretlendirir. Yani patronlar yönetir; liderlerse öncülük eder.

3.Başarı geldiğinde patron BEN’cidir, lider BİZ demeyi bilir.lider 3  - lider 3 - Lider ve Patron Arasındaki Farkı Özetleyen Çizimler

Patron takdir bilmez, teşekkür etmez. Size zaten maaş ödemiyor mudur? Tüm başarıyı üstlenir ve övgüyü kendinde toplamaya çalışır. Lider ise övgüyü dağıtır; ekibini onore ve motive eder.

4.Ama başarısızlık durumunda bütün suç sizdedir.lider 4  - lider 4 - Lider ve Patron Arasındaki Farkı Özetleyen Çizimler

Daha demin en ön safta bulunan patronu şimdi arayın ki bulasınız. Suçlu sizsinizdir; kendi talimatıyla aksiyon aldığınızı dahi söyleseniz inkar edecektir; canınıza okuyacaktır: “Ben öyle bir şey demedim“. Lider ise, başarı kadar başarısızlığın da sorumluluğunu üstlenir; sizi motive etmeye devam eder.

5.Patron kuşkusuz en doğrusunu bilir, lider fikrinizi alır.lider 5  - lider 5 - Lider ve Patron Arasındaki Farkı Özetleyen Çizimler

Çok afedersiniz ama k o s k o c a p a t r o n size mi soracaktır? Hiç dinlemeyi sevmez. Liderse sizinle birlikte tartışır; fikrinizi alır, bu doğrultuda karar verir ve hayata geçirir.

6.Patron korku salar, lider alternatif sunar.lider 6  - lider 6 - Lider ve Patron Arasındaki Farkı Özetleyen Çizimler

Patron sorunlara odaklıdır; lider çözümlere. Bu anlamda patron pek çok dargınlık yaratır. Lider ise hataları tamir eder ve heves üretir.

7.Patron saygıyı buyurganlıkta arar; lider ise coşkuda.lider 7  - lider 7 - Lider ve Patron Arasındaki Farkı Özetleyen Çizimler

Patronun tüm gücü otorite ve yetkisine dayanır; bu şekilde kendisine saygı
gösterilmesini ister. Lider ise coşku ve işbirliğinden güç alır.

Lider saygıyı “talep etmez”; yaratır.

İlgini Çekebilir:   Liderlik Yolunda Yedi Cehennem Durağı