Liderlik sanattır

0
119

Liderlik üzerine yeni bir kitap; “Destekleyici Liderlik Sanatı”… Yazan Donald Walters… Ganj Yayınları´´ndan çıkan kitaptaki ilkelerden bazılarını gençlerin dikkatine sunalım…

-Gerçek liderlik tek bir çeşittir: İnsanlara yol gösterir; onları mecbur etmez. Onları dahil eder; zorlamaz…

-Bir liderin kendini önemsemesi kendini baltalayan bir şeydir.

-Liderliği göz kamaştırıcılık olarak değil sorumluluk olarak görün.-Başarı kadar başarısızlığın da sorumluluğunu kabul etmeye hazır olun.

-Gerçek lider kişisel isteklerini en başa değil en sona koyar.

-En iyi liderlik köklerini merhametten iyiilikten başkalarının iyiliği için hissedilen derin endişeden almaktadır.-Liderlik hizmet almak değil hizmet vermektir.

-İnsanları sizin olmalarını istediğiniz şekilleri ile değil oldukları halleriyle kabul ederek çalışın.-Sadakat kazanmak için önce kendiniz sadık biri olun.

-Kendinize bağlı insanları susturmakla bir şey kazanamazsınız.

-Girişim ruhunu öldüreceği için çok fazla kural koymayın.

-İnsanlardan onların size vermeye gönüllü oldukları kadar otoriteyi kabul edin.-Kendinizin yapmaya hevesli olmadığı hiçbir işte başkalarını görevlendirmeyin.

-Eğer size karşı olumsuz duygular uyanırsa karşı saldırıya geçmeyin duygular sakinleşene kadar bekleyin…

Yazan : Melih Aşık

PAYLAŞ
Önceki İçerikİçinizdeki Lideri Uyandırın
Sonraki İçerikYöneticinin Bilmesi Ve Uyması Gereken Bazı Protokol Kuralları
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir