Markanızı Toplumun Beynine Kazımanın Yolları

0
575

Ülkemizde ve dünyada birçok büyük bir firma bulunuyor. Ancak bunlardan bazılarını iyi biliyor ve tanıyorken bazılarını hiç tanımıyoruz. Peki Neden?

Profesyonel firmalar yani müşteri psikolojisini daha doğrusu insan psikolojisini iyi bilen firmalar sevilmenin, sevginin ne kadar önemli bir şey olduğunu bilirler, kendilerini müşterinin seveceği, sevgi besleyeceği şekilde tanıtır, şekle sokarlar.

Samsung, HTC, Apple, Sony vb. gibi bir çok teknoloji devi bulunuyor ancak bazılarına yoğun sevgi duyulurken bazıları önemsenmiyor bile, haliyle sevgi duyulan firmaların ünü artıyor, ve elbette satışları da bir o kadar artıyor çünkü seviliyor, her şey sevmekle başlamıyor mu zaten, bir ürünü almak için önce onu sevmelisiniz, ama eğer bir firmayı severseniz bütün ürünlerini seversiniz işte bu firmanın en büyük hayalidir, çünkü bir firmayı sevip haliyle bütün ürünlerini de severseniz sırasıyla bütün ürünlerine sahip olmak istersiniz, düşünsenize hangi firma bunu istemez?

Buraya kadar oldukça uzun bir yazı olduğunun farkındayım, uzun yazıları okumayı sevmediğinizi biliyorum ancak böylesine değerli bir konuda bize birazcık müsama gösterirseniz çok seviniriz.

Bir ürünün benimsenmesi, kısaca ürünün sevilmesi demektir. Bir ürünü toplumun benimsemesiyle şüphesiz ürün hakkında yorum bile yapılamayacağı anlamına gelir ki böyle ürünlere sahip firmalar genellikle pek sevilen firmalardır tıpkı Apple gibi.marka olmak

Apple Bu işin Ustası!

Kuşkusuz toplum tarafından dünyada en sevilen firma Apple öyle ki ürünlerinin içinden biryerlere yapıştırıp sevginizi büyütmeniz, tazelemeniz için stickerlar bile çıkıyor.

Neden Samsung, HTC, Arçelik, Beko, Sony değil de Apple sizce en sevilen marka?

Bunun cevabı çok net ve çok açık birincisi Apple’ın bir hikayesi var, Apple’ın bir Steve’i var, Apple’ın belki de hiç bozulmayan mükemmel bir tasarım anlayışı var.

Bir ürünü, firmayı toplumun benimsemesi için;

[dropcap type=”1″]1.[/dropcap] Hikayesi Olmalı ( Tıpkı Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın hikayesi filmleri, kitapları gibi)

[dropcap type=”1″]2. [/dropcap]Tasarım anlayışı mükemmel olmalı, tasarım ürünü insana yaklaştıran en önemli şeydir!

[dropcap type=”1″]3. [/dropcap]Satış mağazalarında müşteriyle iletişim neredeyse kusursuz olmalı.

[dropcap type=”1″]4. [/dropcap]Belki daha fazla madde çıkarabiliriz ancak bu 3 madde kısa ve öz olarak bir markayı toplumun nasıl benimseyeceğinin kısa anlatımı.

KAYNAKMedyatikBlog Araştırma Departmanı
PAYLAŞ
Önceki İçerikKanser Olan Oğluna Doğum Gününde Anlamlı Süpriz
Sonraki İçerikTopluluk Önünde Konuşmanın Olumsuz Tecrübeleri
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir