MEB’in Özel Okulları Dolaylı Desteklediğini Gösteren 11 Uygulama

1
641

Bazen Türk eğitim sistemi o kadar yanlış yönetiliyor ki insanlar bunun bilerek yapıldığını düşünmeye başlıyor. İşte bu yazımızda devletin özel okulu desteklediğini gösteren bir ironi olarak yazıyoruz.

1. TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavını eline gözüne bulaştır ki uzak ilçelere giden öğrenci ailesi en yakın özel okula çocuğunu kaydetmek zorunda kalsın.

1

2. Okul müdürlerini tam okulların açılmasına yakın bir zamanda görevden alki onlar çalışmayı bıraksınlar, okullarda yönetim boşluğu olsun bunu görev veli çocuğunu özel okula yazdırmak zorunda kalsın.

2

3. Öğretmeni il içi veya il dışı rotasyon ile korkut ki öğretmen “boş ver, bu devlet için mi çalışacağım” ile “devlet ne yaparsa yapsın ben çalışmalıyım bu çocukların vebalini alamam”  arasında bir duygu çatışması yaşasın ki mesleki tükenmişliği artsın. Öğretmenin çocuğuyla ilgilenmediğini gören veli çocuğunu özel okula yazdırmak zorunda kalsın.

3

4. Okullarda şiddeti önleme ve güvenlik konusunda çok basit yönetmelikleri, uygulamaları maddi ve manevi olarak okulları desteklemeyeceksin ki çocuğunu daha güvenli okulda okutmak isteyen veli çocuğunu özel okula yazdırmak zorunda kalsın.

4

5. Her açıklamada “devlet okullarında öğretmenler çalışmıyor”, “özel okulların başarısını yakalayacağız”, “özel okullar başarıyor biz neden yapamıyoruz” gibi açıklamalar yapacaksın ki veli çocuğunu özel okula yazdırmak zorunda kalsın.

5

6. Dershaneleri, özel etüt merkezlerini kapatacaksın ki çocuğunu iyi bir üniversiteye ve iyi bir liseye yerleştirmek isteyen veli çocuğunu özel okula yazdırmak zorunda kalsın.

6

7. Başarılı öğrencileri üstüne para vererek özel okullarda destekleyeceksin kaynaştırma öğrencilerini ve davranış bozuklukları olan çocukları almaları için özel okullara zorunlu kontenjan koymayacaksın ki devlet okullarında hep problemli çocuklar okuyor diye düşünen veli çocuğunu özel okula yazdırmak zorunda kalsın.

7

8. Devlet okullarına yeterli bütçe ayırmayacaksın, özel okullara çocuğunu yazdıran velilere para desteği vereceksin, devlet okulunda okuyan çocuklar için o okula para vermeyeceksin ki  veli çocuğunu özel okula yazdırmak zorunda kalsın.

8

9. Devlet okullarını o kadar kötü yöneteceksin ki yönetim zaafiyetini gören veli çocuğunu özel okula yazdırmak zorunda kalsın.

9

10. Devletin okullarında okul öncesini sabahçı öğrenci olarak ayıracaksın ki çalışan veli çocuğunu özel okula yazdırmak zorunda kalsın.

10

11. Okullara çocukları adrese dayalı olarak göndereceksin ki mahallesindeki iyi yönetilmeyen bir okulda çocuğunu okutmak istemeyen veli çocuğunu özel okula yazdırmak zorunda kalsın.

10

Not: Özel okula karşı değiliz hatta destekliyoruz ama burada vatandaşın zihninde dolaşan düşünceler konusunda bir ironi ve beyin fırtınası yapıyoruz.
PAYLAŞ
Önceki İçerikKişisel Gelişim Yolunda Planlarınızı Gerçekleştirin!
Sonraki İçerikÖzgüveni Artıran 5 Uygulanabilir Egzersiz
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir