Modern çağın ilginç psikolojik hastalıkları

0
2738

Yalnızlaşan, sosyal hayattan kopan, mutluluğu internette arayan modern insan koktuğunu düşünüyor, ellerini hissetmez ve kullanamaz hale geliyor.

Modern hayat, teknolojinin nimetlerini sunarken, psikolojik rahatsızlıklara da zemin hazırlıyor. Sayısı giderek artan internet bağımlısı ve asosyal kişilikte insanlarda ilginç rahatsızlıklar gözleniyor. İşte bazı ilginç psikolojik sorunlar:

Othello sendromu: Adını ünlü yazar William Shakespeare’in ‘Othello’ adlı eserinden alan rahatsızlık, kişinin sevdiği birini hastalık derecesinde kıskanması durumu olarak ifade ediliyor. Sevgilisinin sadık olmadığı düşüncesine kapılan kişiler, kurdukları senaryoda ihanete uğradıklarını düşünüp, birlikte oldukları kişilere zarar verebiliyor.

Capgras sendromu: Fransız psikiyatr Capgras tarafından 1923 yılında tanımlanmış sendromun başlıca özelliği; kişinin çevresindekilerin gerçek olmadığına, başkalarının onların yerine geçtiğine inanması olarak belirtiliyor. Kadınlarda biraz daha fazla görülen bu sendrom, şizofreninin bir belirtisi olarak da görülebiliyor. Hasta, kendisini bir komplonun içinde hissediyor ve çevresindekilerin farkında olmaksızın değiştirildiklerini düşünüyor.

Olfaktör referans sendromu: Çevresine katlanılmaz ölçüde kötü bir koku yaydığına inanan kişi, bundan dolayı kendini suçluyor. Gerçekte var olmayan bir koku için sık sık çevrelerinden özür dileyen kişiler, dişlerini fırçalayarak veya sık sık elbise değiştirerek kokudan kurtulacaklarını düşünüyor.

Yabancı el sendromu: Beynin iki yarısı arasında ilişkinin zayıflaması veya bozulmasından kaynaklanan bu rahatsızlıkta, kişi, bir eliyle tuttuğu nesnenin şeklini bile algılayamıyor. Daha ileri hallerde de ellerden biri tamamen kontrolden çıkıyor ve iradeyle hükmedilemez hale geliyor.

Huzursuz bacaklar sendromu: Sık görülen rahatsızlığı yaşayanlar genellikle yatağa girip hareketsiz kaldıklarında, bacaklarında fark ettikleri ama tam olarak tarif edemedikleri rahatsız edici hislere kapılıyor. ‘Baldırlarım ağrıyor’, ‘bacaklarıma derinden bir şeyler batıyor’, ‘yanıyor’ gibi çok farklı şekillerde tarif edilen şikayetlerin tümü istirahat halinde ortaya çıkıp, hareket ile kayboluyor. Bu hisler, sadece yatarken değil gün içinde özellikle uzun süre hareketsiz kalındığında da ortaya çıkıyor ve kişi bacaklarını hareket ettirme ihtiyacı duyuyor.

Münchausen sendromu: Karl Fredrich von Münchausen, 18. yüzyılda yaşamış ve Rus ordusunda paralı süvarilik yapmış bir Alman baronu… Münchausen, Rus-Osmanlı savaşı dönüşünde kahramanlıklarıyla ilgili anlattıklarının abartılı olması ve yalancılığıyla ünlenmesi sonucu; yalan hastalık öyküleri anlatanları tanımlayan sendroma isim oldu. Rahatsızlık, ilk kez 1951’de hastane hastane dolaşıp hastalık öyküleri uyduran ve kendilerine gereksiz yere cerrahi girişimler uygulanmasına razı bir grup hastayı belirtmek için kullanıldı.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğunuzda Dikkat Dağınıklığı Var mı? (Test)
Sonraki İçerikEvet Dedirtme Sanatı… (Roger FISHER- William URY)
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir