Motivasyonun Malzemeleri

0

Motivasyonun Malzemeleri Kişisel Gelişim Motivasyon olumlu düşünme motive motivasyon korkular korkmak  Motivasyon kazanmak tahmin ettiğimizden daha kolaydır aslında. Önemli olan kazandığımız motivasyonu, kaybetmemektir.

Motivasyonumuzu sağlamak için öncelikle yapmak istediğimiz şey konusunda kesin karar vermeliyiz. Bir şeyi istemek veya düşünmek yerine, öncelikle kesin karar vermemiz gerekiyor.

Yanlış – Yarın 10 kilometre yürümeyi planlıyorum.
Yanlış – Yarın 10 kilometre yürümek istiyorum
Doğru – Yarın 10 kilometre yürüyeceğim.

Yukarıda aynı cümleyi farklı yüklemlerle bitirdim. Planlamak ve istemek bir şeyi yapmanın yarısı olsa da asla motivasyonunuzu sağlayacak gerçek olgular değildir. Fakat bir şeyi yapacağınızı kendinize şartlandırmak o iş için gerekli motivasyonun hammaddesidir.

Burada planlamanın veya istemenin kötü bir şey olduğundan bahsetmiyorum. Aksine istemenin motivasyona katkısına ilerde değineceğim.

Yapacağımız işe kendimizi şartlandırırken ne şekilde şartlandırdığımıza dikkat etmemiz gerekir. Bir işi korkarak, görev yerine koyarak veya zoraki olarak yapmaya şartlanırsak motivasyonumuza hiç bir katkısı olmayacaktır. Kimisi bir işi yaparken sadece görevi olduğu için yapar, kimisi o görevi işsiz kalmaktan korktuğu için yapar, kimisi ise o işi mecbur kaldığı için yapar. Bu yüzden işler kalitesiz, duygusuz, amaçsız olarak ortaya çıkar.

Öncelikle yukarıda doğru olarak belirttiğimiz cümlenin yüklemini hatırlayalım. O yüklemin kesinliğini, beynimizde oluşturduğu  şartı düşünelim. Yürüyeceğim! Yapacağım! Evet! Plandığınız işi yapacaksınız! Peki planladığınız işi nasıl yapacaksınız? Öncelikle o işe severek başlamanız gerekiyor. İstemeniz gerekiyor. Beyninizin kabul ettiği, yapmak istediği işe kalben de bağlanıp, cooşkuyla yaklaşmanız gerekiyor.

100 sayfa raporum var arkadaşım! Ne sevgisinden bahsediyorsun? Ne coşkusu?

Bu çıkışınıza karşı vereceğim cevaplar da cevaplamanız gereken sorular niteliğinde

 • Raporu bitirdikten sonra keyif alacak mısınız?
 • Raporu bitirmeniz işinizi pozitif etkileyecek mi?
 • Raporu bitirdikten sonra mutlu olacak mısınız?
 • Raporu bitirmeniz kafanızı rahatlatmayacak mı?
 • Raporu teslim alan sorumlunuz size gülümsemeyecek mi?
 • Bir işi daha bitirmiş olmanın verdiği hazzı duyacak mısınız?

Bir işi aldığınızda önce korkmak ve gözünüzde büyütmek yerine OLUMLU düşünün. Olumlu düşünmek o işten duyacağınız hazzı arttırırken oluşacak korkuların ve sıkıntıların azalmasını sağlar. Olumlu düşünmeyi sahip olmanız gereken coşku sayesinde sağlayabilirsiniz. Yukarıda ki cevap niteliğindeki soruların her biri ayrı bir mutluluk dalgası. Hepsi beyninize olumlu ve keyifli sinyaller olarak iletilecek. Demekki bir işi olumlu bitirmek için, o işe olumlu başlamak o işin en büyük motivasyonudur.

İlgini Çekebilir:   Başarı Geliştirmede Motivasyonun Yeri ve Önemi

Demekki bir işe motive olmak için en önemli malzemelerimiz, aslında dışsal olmayan içimizde mevcut olan şeylerdir.

 • Olumlu düşünmek
 • O işi istemek
 • O işi sevmek
 1. O işten keyif almak
 2. O işten kazanacağımız manevi duygular
 3. O işi yapacağımıza hükmetmek

Arman ACAR