Mürekkep Lekesi Testi Psikolojinizi Ele Veriyor

0
3276

Psikologların karakter analizinde başvurduğu yöntemlerden biri de mürekkep lekesi testi. Beyin, karmaşık şekillere anlam yükleme sürecinde mantık yerine duygulardan yardım alırken, acı kaynaklarını deşifre ediyor.

İsveçli psikiyatrist Hermann Rorschach tarafından 1920’lerde hazırlanan mürekkep lekesi testi, psikolojide karakter analizi hakkında kullanılan en etkili yöntemlerden biri. Bilim adamları geçen yüzyılda nevrotik ev kadınlarından Nazi savaş suçlularına kadar pek çok kişiyi mürekkep lekesi testine tabi tuttu. Bu sayede onları bilinç altında böyle davranmaya iten duygusal nedenler belirlendi.

Çıkan sonuçlara göre uygulanan tedavide hastalar sağlıklarına kavuştu. Araştırmacılara göre mürekkep lekesi testi bulutlara bakıp şekil hayal etmek gibi değil. Anlamsız şekillere anlam yükleme işine giren beyin mantıktan değil duygulardan yardım alıyor. Yöntem, Albert Einstein ve Başkan Roosevelt gibi kişilerde denendikten sonra meşhur olurken, İngiliz Psikoloji Kurumu test için, “Zihinsel karışıklık ve duygusal acı kaynaklarını belirle-mek için en işlevsel araç” diyor.

NE GÖRÜYORSUNUZ

1. Göğüs filmi, koyu alan kalp, akciğerler ve kan
2. Beyaz saçlı çılgın profesör
3. Vatoz balığı, kanatlı balık ya da palen

CEVAPLAR

1. Röntgen: iyi kalpli biri olarak anılmak istiyorsunuz, insanlara bunu göstermek için bazen haklı olduğunuz halde geri adım atmayı ya da sessiz kalmayı tercih ediyorsunuz. Hayır demeyi bilmiyorsunuz.
2. Profesör: Arkadaş canlısısınız. Olayları kuruyorsunuz. Önceliğiniz arkadaşlarınız.
3. Vatoz ya da paten: Önceliğiniz aileniz. Kendinizi her zaman ikinci sıraya koyuyorsunuz. Bu yüzden güçlü bir lider olmak yerine ikinci adam olmayı tercih ediyorsunuz.

GÖRÜYORSUNUZ

1. Deve kuşu
2. Böcek türü, muhtemelen yengeç gibi pençeleri var 3 Güneş gözlükleri, sutyen ya da sakal?

CEVAPLAR

1. Devekuşu: Gel-gitleri yaşıyorsunuz. Bazen kendinizi fazla ciddiye alıyor, birkaç dakika sonra varlığınızı önemsemiyorsunuz.
2. İri kanatlı böcek: Çok çalışkansınız. Başarılı olmak doğanızda var. Planlı hareket ediyorsunuz.
3. Güneş gözlüğü, sutyen veya sakal: İnsanların sizin için ne düşündüğü çok önemli. Bu yüzden anının tadını çıkarmak yerine hayatı ıskalamayı tercih ediyorsunuz.

NE GÖRÜYORSUNUZ

1. Güçlü bir adam. Kol kaslarını mı esnetiyor?
2. Akrep
3. Rahim, fallop tüpleri

CEVAPLAR

1. Güçlü adam: Çok yeteneklisiniz. Elinizden her iş geliyor, kararlısınız. Doğa bu konuda size ödül vermiş. Gurur ve eşitlik konusunda da dengeyi kurmuşsunuz.
2. Akrep: Madalya almaya programlanmış sporcu gibisiniz. Bu yüzden diyet ve uyku sizin için problem olabiliyor. Fiziksel olarak çok hassas olmakla birlikte duygusal olarak durum tam tersi.
3. Rahim: Gerçeklerle yüzleşmek yerine kendinizi oyalıyorsunuz.

BİR KAÇ ÖRNEK

BlotTest rorschach-psikoloji-testi 17701-88386-chadrorschacjpg-468x

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikKıyamet kehaneti sadece Mayalardan değil
Sonraki İçerikÖğretmenler sahipsiz mi?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir