Mutluluk öğreniliyor mu?

0
314

Meslek gereği, bugünkü dünya düzeninin baş aktörü Amerika başta olmak üzere, aynı kültürü paylaşan, İngiltere, Kanada ve Avustralya’ya gittim. Bu ülkelerde yaşayan insanların, çoğunlukla hallerinden memnun olduklarını, yüzlerini güldüğünü değerlendirdim. Kendi yaşadıkları toplum içinde çok zengin olmasalar da hayata pozitif bakabilme becerisini gösteriyorlar ve çok az şikâyet ediyorlar.

Sonra bir de Türkiye’de ki vatandaşlarıma baktım. Ne kadar çok problemimiz var; kime merhaba desek; dert dinliyoruz. Ne kadar çok yakınma var. Çocuklar bile daha ana sınıfından başlıyorlar yakınmaya; kimden öğreniyorlarsa

İnsanlar çözümü kendi ellerinde olmayan olaylara bile sürekli üzülüyorlar;

  • Politik olaylara,
  • Maç sonuçlarına,
  • Başkalarının kavgalarına veya söylediklerine,
  • Kendi gibi düşünmeyenlere,
  • Bozuk giden işlere,
  • Yazarlara.

Böyle şeylere üzülmenin anlamsız olduğunu söylediğimde aldığım cevap aynı; -elimde değil; üzülüyorum. – İnsanız biz, hem sevineceğiz, hem üzüleceğiz.

Gerçekten bu kadar kesinlikte doğru mu bu saptama? İnsanız biz! Bu Amerikalılar da insan.

Onlar neden böyle şeylere üzülmüyorlar? Amerikalılar duygularını mı bastırıyorlar?

Hayır: Amerikalılar en küçük moral bozukluğunda psikolojik yardım alıyorlar: Yani hiç de saklamıyorlar mutsuz olduklarını. Bir şey canlarını sıktı mı, hemen çözüm üretmeye çalışıyorlar. Baktı olmadı destek alıyorlar.

Biz de seviniyoruz kendi kendimize; bir nevi gariban avuntusu: Amerika’da herkes hasta, psikolojik tedavi görüyor… İşin gerçeği onlar bir sorunları olduğunda hemen önlem alıyorlar. O yüzden psikiyatr, koç, danışman vb. sayısı bizimle kıyaslandığında oldukça yüksek çıkıyor.

Kolombiya Üniversitesi tarafından her yıl yayınlanan “Dünya Mutluluk Raporuna” göre dünyanın en mutlu ülkesi girişimcilik ve fırsat eşitliğinde dünya birincisi kabul edilen Danimarka.

Türkiye, listede 78. Sırada. Listede ABD 11. sırada, İngiltere 18, Fransa 23. ve Suudi Arabistan 26. sırada bulunuyor.


İlk on mutlu ülke şöyle sıralandı:

1. Danimarka

2. Finlandiya

3. Norveç

4. Hollanda

5. Kanada

6. İsviçre

7. İsveç

8. Yeni Zelanda

9. Avustralya

10. İrlanda

Listeye göre en mutsuz 10 ülke, şöyle sıralanıyor:

1. Togo

2. Benin

3. Orta Afrika Cumhuriyeti

4. Sierra Leone

5. Burundi

6. Haiti

7. Tanzanya

8. Kongo

9. Bulgaristan

10. Gürcistan

Ekonomi ve beklentiler bu sıralamanın oluşmasında en büyük etken. Bence önemli bir etken daha var: Biz çocuklarımız “Nasıl Mutsuz Olunacağını” öğretiyoruz.  Hep yakınan, hep dert yanan, hep olumsuzluklardan bahseden büyükler olunca çocuklar da bize benziyorlar.

Bu durumda çok önemli bir görev düşüyor büyüklerin üzerine: Çocuklarımıza ve gençlerimize söz ve davranışlarla örnek olmak. Şikayet kültüründen, yapıcı ve öğrenen kültüre geçmek.

Yazıyı bitirirken bir de güzel haber vereyim. 2006 yılı mutluluk raporunda Türkiye 133’üncüymüş. Çok iyi yol almışız.

 

Umut Ahmet TARAKCI

PAYLAŞ
Önceki İçerikJill Bolte Taylor’dan Beyin Deneyimi
Sonraki İçerikŞans nedir neden bazı insanlar şanslı?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir