Nasıl Okumalıyız? Etkin Okuma Yöntemi

0
635

Okuma biçiminiz okuyacağınız metne ve metnin önemine göre değişebilmektedir. Burada önemli olan etkin okumaktır.

Etkin okuma beş aşmada gerçekleşmektedir. Bu etkin okuma yöntemi Amerikalı psikoloji profesörü F.Robinson tarafından geliştirilmiştir. Bu yönteme kısaca İSOAT denmektedir.

İ – İnceleme

S – Sorular oluşturma

O – Okuma

A – Anlatma

T – Tekrarlama

İnceleme: Kitap içinde ne anlatılmak istendiğini anlayabilmek ve genel bir fikir edinmek için baştan sona 3-4 dakika süreyle “göz atma” yöntemiyle okunmasıdır. Bu uygulanırken şu hususlara dikkat edilmelidir.

a) Kitabın adı

b) Yayın yılı

c) İçindekiler bölümü

d) Kaynakça

e) Önsöz ve giriş bölümü

f) Başlık ve alt başlıktır

Okunacak metin kitabın bir bölümü ise o bölüm baştan sona göz gezdirilerek incelenir. Bu göz gezdirme sırasında şunlara dikkat edin.

· Başlık ve alt başlıkları okuyun

· Bölümün özetini okuyun

· İlk paragrafı okun

· Her başlığın altındaki birinci cümleyi okuyun

· Farklı yazı biçimlerini okuyun.(koyu.italik v.b.)

· Her bölümün son paragrafını okuyun

Bölüme göz gezdirmek 2-4 dakika sürer. Bu süre içinde öğrencinin aklında 5 -7 arası nokta kalacaktır. Genellikle ders kitaplarının her bölümünde 6 ana nokta bulunur.

Sorular oluşturun: Bir bölüm bir takım sorulara yanıt bulma amacıyla okunursa hem daha iyi anlaşılır hem de dikkati yüksek tutar. Ayrıca bu süreç okumayı daha zevkli yapacaktır. Çünkü okurken sorulara yanıtlar bulmaya çalışılacaktır. Bu nedenle okuma aşamasına geçmeden sorular oluşturulur.

Metni okurken şu sorulara cevap bulmaya çalışın:

1.Bu bölümü neden okuyorum?

2.Beni özellikle neler ilgilendiriyor?

Bu sorular okumada amaç oluşturmanın en basit yoludur.

Her başlık ve alt başlıkları, farklı yazılmış ve italik yazıları soruya çevirin.

Örneğin; başlık “verimli çalışma” ise “verimli çalışma nedir?”, “verimli çalışma nasıl gerçekleşir?” gibi … çıkardığınız soruları yazılı hale getirmeye çalışın. Bu size daha da yararlı olacaktır.

Kim, ne zaman ve nerede gibi yüzeysel cevaplar içeren sorular yerine ne, niçin ve nasıl gibi düşünmeyi gerektiren, ayrıntı cevaplar gerektiren sorular sorun.

Araştırmalar amaçlı okuyan öğrencilerin, özel bir amacı olmadan okuyan öğrencilerden bilgiyi anımsamada yüksek bir orana sahip olduğunu göstermektedir.

Okuma: Yukarıdaki şekilde hazırlana soruların yanıtlarını bulma amacıyla okumaya başlanır. Okuma sırasında işaretleme iki şekilde yapılabilir:

1. Sayfanın kenarlarına kendi özel işaret sistemini uygulamak: Bu sistemin amacı tekrar sırasında ilgili düşüncelerin kolaylıkla bulunmasıdır. Örneğin:önemli, ? anlaşılmayan düşünce, öz. Özet, 1. birinci sorunun yanıtı gibi

2. Öğrenci sorusunun yanıtını öğrendikten sonra not kağıdına cevabı kendi cümleleriyle yazar. Uzun uzun yazmasına gerek yok cevabı anımsatsa yeter.

Okuma sırasında kitabın yada metnin en önemli noktaları 4 yerde bulunur.

1. Paragrafın ilk cümlesi

2. Grafikler, tablolar, çizelgeler

3. Anahtar sözcükler

4. Bölüm özetleri

Bu işlemleri 15 – 20 dakikada tamamlayabilirsiniz.

Anlatma: Etkin okumadaki en kritik nokta burasıdır. Çünkü daha önce belirtilen soruların cevaplarının anlatılmasıyla bilgi artık öğrencinin belleğine geçecektir. Bu bölümde öğrenci kitabı kapatır. Gerekirse notlarına bakarak metni sesli olarak anlatır. Bilgiyi yüksek sesle anlatır. Bazılarına bu sesli anlatım çok gereksiz gibi gelebilir. Ancak bilgi sesli anlatılırsa öğrenci hem sözel hem de işitsel olarak bilgiyi elde edecektir.

Sesli anlatmanın yararları:

1. Zihnin dağılmasını önler

2. Dikkati yüksek tutar

3. Sözcüklerin telaffuz edilmesi, onların belleğe yerleşmesini ve anımsamayı kolaylaştırır.

4. Önce soru sorup sonra yanıtlanmalıdır. Böylece uyarıcı tepki bağı oluşur ve yanıtın zincirleme gelmesi sağlanır.

Bu çalışma 4 – 5 dakika sürmelidir.

Tekrarlama: Bu son aşamada alınan notlara bakılmadan tüm konu zihinde tekrarlanmalıdır. Hatırlanmayan bölüm varsa atlanır. Daha sonra yanıtı bulunarak tekrarlanır. Bu aşamanın süresi yaklaşık 4 – 5 dakikadır. Tekrarlar mümkünse her ders için yapılmalı. Notlarınızdaki yerleri hatırlayarak yapmalısınız.

PAYLAŞ
Önceki İçerikRuh Halinizi Bu Hormon Değiştiriyor
Sonraki İçerikKendi Tipini Değil Öğrenme Tipini Tanı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir