Ne Kadar Yaşayacağımı Ne Belirliyor?

0

İnsanların aklında şu soru her zaman bulunur: “Yaşam süremi anne babamdan aldığım kalıtım mı yoksa hayatı nasıl yaşadığım mı belirler” diye. İşte araştırmalar bu sorunun cevabını araştırdılar.

Öldüğünüzde kaç yaşınızda olacaksınız?

Son yapılan bir araştırmaya göre hayatınızı nasıl yaşadığınız, kalıtımsal faktörlerden daha büyük bir belirleyici. İsveç’te Gothenburg Üniversitesi’ndeki araştırmacıların Journal of Internal Medicine’deki çalışmaları bu sonuçlara varıyor.

Çoğunlukla, ebeveynleri uzun yıllar yaşamış kişilerin de geç yaşlara kadar yaşayacağı varsayılır. Bahsi geçen araştırmaya kaynak olan 1913’lü Erkekler Araştırması* yorumlayan profesor Lars Wilhelmsen bunun doğru olmadığını ve çalışmalarında “kalıtımsal faktörlerin çok merkezi bir rol oynamadığını, hayat tarzının en büyük etki sahibi olduğunu” dile getiriyor.

50 yaşına geldiğinde sigara içmeyen ve ortalama miktarda kahve tüketen iyi sosyo-ekonomik seviyeye sahip ayrıca düşük kolestrol sahibi kişilerde ve 54 yaşında da iyi fiziksel kapasiteye sahip kişiler de 90’ıncı doğum günlerini kutlama şanslarının yüksek olduğu sonucuna varıldı.Ne Kadar Yaşayacağımı Ne Belirliyor? Featured Psikoloji Yaşlılık Psikolojisi  yaşam kalıtım hayatı nasıl yaşamalı hayat tarzı

Wilhelmsen, “Burada yeni bir çağ açıyoruz,” dedi.

“Buradaki faktörlerin çoğunun kardiyovasküler hastalıklarda rol oynadığı biliniyordu ama ilk defa, tüm bunların genel olarak hayatta kalmak için önemli olduğunu gösteriyoruz.”

Araştırmadaki en önemli noktanın, ölüm yaşının kalıtımsal olarak geçmediği ama bizim kendi alışkanlıklarımızın toplamı tarafından belirlendiği olduğunu dile getiriyor.

Kısaca , “Ne kadar yaşlanmak istediğimize karar vermek için dikkat edebileceğimiz etkenler var,” diyor Wilhelmsen.

*1913’lü Erkekler Araştırması: 1963 yılında Gothenburg’daki 50 yaşındaki erkeklerin üçte birinin check-up için çağırılması ile başlayan epidemiyolojik araştırma.

İlgini Çekebilir:   Rüyalar Gelecekten Haber Mi Veriyor?