Odaklanma Sorununu Yenmenin Dört Yolu

0
318

Genel olarak zaman ve şartlar dan sebep eskiye nazaran insanların odaklanmaların da çok ciddi değişimler olmuştur. Teknolojinin bu hayli yoğun bir şekilde hayatımıza entegre olması kuşkusuz insanı aynı anda birden fazla işi yapma eğilimine itmiştir. Bu da akabinde odaklanma sorunu gibi bir sorunla bizi karşı karşıya bırakmaktadır.

Aslında her insanda birazda olsa bu sorun vardır. Dedimya şimdiki zamanda insanın dikkatinin dağılmaması kendisini sadece birşeye verip dış etkenler etkilenmemesi cidden çok zor. Önemli olan odaklanma sorununu en aza indirebilmektir. Ders çalışırken kitap okurken bir iş yaparken bir şeyi takip ederken bi araştıma yaparken dikkatiniz dağılıyor ve kendinizi veremiyor odaklanamıyorsanız ozaman sizde odaklanma sorunu denilen illetten var demektir.

Ciddi anlamda bu sıkıntıyı yaşayan insanların hayatları bi hayli zorlu ve problemli geçer. Benimde zorlu geçmedi değil hatta halada geçiyo diyebiliriz. Ama önemli olan bu sorunla nasıl başa çıkacağımızı bilmek ve üstesinden gelmek. Öyle çabucak bir çözüm yada bir sihirli dokunuş beklemek gerçeklik dışında hayalci bir yaklaşım olur. Çözüm için sabırlı ve istikrarlı olmak temel kuraldır. Temel odaklanma sorununu yenmek için yapabileceğiniz bazı yöntemler şöyledir.

Planlı Olmak

Her ne iş olursa olsun bir iş yaparken önceden o işi nasıl yapacağınızın nasıl bir yol izleyeceğinizin planını çıkartmalısınız. Emin olun rotadan sapsanızda bu yöntemler sizi tekrar rotaya sokacaktır.

Düzenli Olmak

Bir işe niyetlendiniz ve başlamak üzeresiniz. Ozaman o işin dışında sizin dikkatinizi dağıtabilecek ne varsa onları etrafınızdan ve gözünüzün önünden kaldırın.(bilgisayar,telefon,televizyon vs..)

Zamana Bölün

Yapmak istediğiniz işe başladıktan sonra onu bir çırpıda yapmak yerine zamanlara bölerek parça parça yapın. Bu şekilde yapmanız sizi sıkmaz ve işi yarım bırakmanıza da engel olur.

İstikrarlı Olun

Eğer bir işe niyetlendiyseniz kısa sürede o işten hemen sonuç almayı beklemeyin. Böyle bir beklenti içine girmek kısa vadede alamadığınız dönüşler sebebi ile sizin işi yarım bırakmanızı ve terk etmenize sebep olur. İstikrarlı olun ve azmedin kepçe kepçe yerine kaşık kaşık adımlar atın.

PAYLAŞ
Önceki İçerikNobel Ödüllü bilim adamlarının BAŞARI SIRLARI (Çok ilginç!)
Sonraki İçerik2014 YGS sonuçları erkenden açıklandı -TIKLA ÖĞREN
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir