Odaklanma Sorununu Yenmenin Dört Yolu

0

Genel olarak zaman ve şartlar dan sebep eskiye nazaran insanların odaklanmaların da çok ciddi değişimler olmuştur. Teknolojinin bu hayli yoğun bir şekilde hayatımıza entegre olması kuşkusuz insanı aynı anda birden fazla işi yapma eğilimine itmiştir. Bu da akabinde odaklanma sorunu gibi bir sorunla bizi karşı karşıya bırakmaktadır.

Aslında her insanda birazda olsa bu sorun vardır. Dedimya şimdiki zamanda insanın dikkatinin dağılmaması kendisini sadece birşeye verip dış etkenler etkilenmemesi cidden çok zor. Önemli olan odaklanma sorununu en aza indirebilmektir. Ders çalışırken kitap okurken bir iş yaparken bir şeyi takip ederken bi araştıma yaparken dikkatiniz dağılıyor ve kendinizi veremiyor odaklanamıyorsanız ozaman sizde odaklanma sorunu denilen illetten var demektir.

Ciddi anlamda bu sıkıntıyı yaşayan insanların hayatları bi hayli zorlu ve problemli geçer. Benimde zorlu geçmedi değil hatta halada geçiyo diyebiliriz. Ama önemli olan bu sorunla nasıl başa çıkacağımızı bilmek ve üstesinden gelmek. Öyle çabucak bir çözüm yada bir sihirli dokunuş beklemek gerçeklik dışında hayalci bir yaklaşım olur. Çözüm için sabırlı ve istikrarlı olmak temel kuraldır. Temel odaklanma sorununu yenmek için yapabileceğiniz bazı yöntemler şöyledir.

Planlı Olmak

Her ne iş olursa olsun bir iş yaparken önceden o işi nasıl yapacağınızın nasıl bir yol izleyeceğinizin planını çıkartmalısınız. Emin olun rotadan sapsanızda bu yöntemler sizi tekrar rotaya sokacaktır.

Düzenli Olmak

Bir işe niyetlendiniz ve başlamak üzeresiniz. Ozaman o işin dışında sizin dikkatinizi dağıtabilecek ne varsa onları etrafınızdan ve gözünüzün önünden kaldırın.(bilgisayar,telefon,televizyon vs..)

Zamana Bölün

Yapmak istediğiniz işe başladıktan sonra onu bir çırpıda yapmak yerine zamanlara bölerek parça parça yapın. Bu şekilde yapmanız sizi sıkmaz ve işi yarım bırakmanıza da engel olur.

İstikrarlı Olun

Eğer bir işe niyetlendiyseniz kısa sürede o işten hemen sonuç almayı beklemeyin. Böyle bir beklenti içine girmek kısa vadede alamadığınız dönüşler sebebi ile sizin işi yarım bırakmanızı ve terk etmenize sebep olur. İstikrarlı olun ve azmedin kepçe kepçe yerine kaşık kaşık adımlar atın.

İlgini Çekebilir:   İletişim yeteneğini geliştirmenin yolları