Ofis Çalışanlarına Motivasyon Önerileri

0
1886

1.Esnek çalışma saatleri, evde çalışılabilen günler

2. Rahat giyinebilme, çok gerekli haller dışında şort bile serbest

3. Arkadaşça, paylaşarak çalışabilecekleri keyifli, özgür neşeli fiziksel ortamlar, psikolojik atmosfer. Google’ın, Facebook´un çalışma mekanı fotoğraflarını uzun süre herkes şaka sanmıştı. Boşuna 10 yılda dünyanın en kıymetli markası olunmuyor demek ki!

4. Teknolojik olanaklar (Lap Top, BB, iPhone, iPad, Sosyal Ağlara Erişim vbg);

5. Biresyel yeteneklerini kullanabilecekleri, sergileyebilecekleri ve fark edilebilecekleri, uygun projeler seçebilme olanağı (Bkz. Madde 11-12)

6. İhtiyaçlarına uygun, bireysel esnek eğitim, öğrenim seçebilme imkanı. Katalog eğitimlerine pek çok çalışan tepkili, miyadını doldurduğunu ifade ediyor (Bunun için Tablet Seminerler yapıyoruz)

7. Ücret ve toplam kazanç paketinin birlikte ele alınması; Maaşla birlikte yan haklar ve olanaklar, üstelik bunların dayatılmadan, esnek ve işe yarar-bütçeye destek biçimde uygulanması da artık çok önemli. Örneğin Pfizer; yan hak paketlerini 2011’de ‘’esnek yan haklar’’ uygulamasına dönüştürüyor. Diyelim ki hem eşine hem kendisine sağlık sigortası veriliyorsa, onun yerine başka bir şey seçme hakkı sunulması gibi…

8. Yine Pfizer’den bir örnek; ‘’Bring a Buddy’’. Çalışanlar yakın arkadaşlarını şirkete öneriyor, eğer çalışmaya başlarsa ödül ve arkadaşlarıyla birlikte çalışma olanağı kazanıyor.

9. Sosyal Kulüpler; Aynı ilgi alanlarına sahip çalışanların hobilerini gerçekleştirebilmesi için kuruluyor ve birlikte, ortak amaç için çalışmak, eğlenmek inanılmaz motivasyon sağlıyor. Canlı örnekleri Pfizer ve Yeşim Tekstilde var.

10. Bir fikrim var uygulamaları; Bunların ciddiye alınıp, yanıtlanmaları. Çalışanların fikirlerini açıklıkla ortaya koyabilecekleri platformlar. Yine Pfizer’deki uygulama başarılı görünüyor.

11. Rotasyon; Pozisyona değil, şirkete çalışan seçildiğinin altını çizen, çalışanların yetkinlikleri ve kariyer hedefleri doğrultusunda farklı pozisyonlara geçmesini ve farklı görevlerde rol almalarını sağlayan, Sponsor yöneticiler desteğinde sürdürülen programlar. Yurt içi-dışı proje takımlarında görev alabilme imkanı. Kısa süreli görevlerle yurtdışında çalışabilme seçenekleri. Örnek; Pfizer

12. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında dünyanın çeşitli bölgelerinde 4-6 aylık sürelerde Sivil Toplum Kuruluşlarında görev alabilme imkanı. Örnek Pfizer

13. Online öğrenim portalleri ve çalışanların kariyer, yaşam planlarına destek verecek danışman, mentor, koç destekleri. Yalnız bireysel danışmanlıkların firma içinden koç-mentor ataması ile olmasına çok sıcak bakılmıyor. Fazla yararlı da bulunmuyor.

14. Çalışanların birbirine ödül verebilecekleri havuzlar; Google’da uygulandığını duymuştum. Dünyanın herhangi bir yerindeki bir çalışan intranete çözemediği bir sorunu/soruyu yazıyor. Ona gelen yanıt eğer işine yararsa, faydalanan çözene o havuzdan diyelim 100$ prim yollayabiliyor.

15. Açık teşekkür takdir; Yine Google’da çok başarıyla motivasyon kuduruğu çalışanlar yaratacak kadar iyi yapıldığını duyuyoruz. Diyelim ki bir çalışan bir fikri, katkısı ile bölümünün, projenin başarısına belirgin etki yaptı. Bir üstü ve en tepe yönetici, herkesin göreceği şekilde neden teşekkür ettiğini nedenleriyle de belirten (asla kuru bir bravo olmuyor!)

PAYLAŞ
Önceki İçerikBu Sözler Kişisel Gelişim Tüyolarıdır
Sonraki İçerikBaşarı Yolunda Kendinizi Nasıl Motive Edebilirsiniz?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir