Okulda Başarı İçin Etkin Dinleme

0

Okullarda öğrenme büyük ölçüde okuma ve dinlemeye dayanmaktadır. Özellikle sınıflarda öğrenci sayısının fazlalığı, uygulamalı dersler için gerekli ortamın oluşturulamaması derslerin dinleme ağırlıklı olmasına neden olmaktadır. Günlük yaşamda ise dinleme iletişimin en önemli unsurudur. Uyanık olduğumuz zamanın %50 ile %80’ini iletişim kurarak geçiririz. İletişim kurma zamanının en az %45’i dinlemeyle geçiyor. Okullarda bu oran ise daha fazladır. Öğrenciler sınıfta geçirdikleri zamanın %60 ila %70 ini dinleyerek geçirirler. Bu nedenle etkili ve verimli dinleme, not tutmanın ve buna bağlı olarak öğrenmenin önemli bir unsurudur. Duymak ve dinlemek birbirinden farklı kavramlardır. Duymamız bizim bir konuyu dinlediğimiz anlamına gelmez. Duyma pasif, biyolojik bir süreçtir. yani duyma ses titreşimlerinin kulak zarına çarpmasıdır.. dinleme ise aktif, bilişsel bir etkinliği kapsayan bir süreçtir. gelen bilgi yorumlanır. Dinlemenin sonunda düşünme olayı vardır.

Okulda Başarı İçin Etkin Dinleme Okulda Başarı Rehberlik  tony buzan okulda başarı not tutma iletişim kurma iletişim Etkin Dinleme

DİNLEME NASIL GERÇEKLEŞMEKTE (DİNLEMENİN AŞAMALARI)

Tony Buzan Dinlemenin Oluşumunu şu aşamalarda anlatmaktadır; “Özümseme – Tanıma – Algılama – Anlama – Akılda tutma – Anımsama – İletişim/kullanım”

1.Özümseme: Beynin çevredeki sesleri kulak vasıtasıyla almasıdır.

2.Tanıma : Beynin çevreden gelen sesleri özümledikten sonra,tanımlama safhasıdır. Duyduğunuz bir sesin kuş sesimi,araba sesimi olduğunu anlamanızdır.

3.Algılama : Beynin kulağımızdan giren sesleri yorumlama safhasıdır.Arkadaşınızla konuşurken onun size söylediği sözleri anlamlaştırmaktır.

4.Anlama : Beynin aldığı bilgiyi özümsemesi kavraması ve var olan önceki bilgilerle bağlantı kurmasıdır.

5.Akılda Tutma: Beynin,duymuş olduğu bilgiyi daha sonra kullanmak için depolamasıdır.

6.Anımsama : Beynin daha önce depolanmış olan bilgiyi geri çağırmasıdır.Yani ders çalıştıktan sonra yazılıda bunları kağıda dökmek için bilgiyi çağırmak.

7.İletişim/Kullanım: Dinlediğiniz bilgiyi kullanma aşamasıdır.Bu da üç şekilde gerçekleşir:

1.Konuşarak

2.Yazarak

3.Düşünerek(kendinle iç iletişim kurma)

Yazar: Ahmet YILDIZ
Kaynak: www.kisiselbasari.com

Sorularınız İçin: iletisim@ahmetyildiz.com

İlgini Çekebilir:   Çocuk ve Aile İletişiminin Püf Noktaları