Okulun Yapısı Çocukların Öğrenmesini Etkiliyor?

1

Kayhan Karlı ile gerçekleştirdiğimiz eğitim sohbetinde de söylenildiği gibi bir şehirde gezerken okul, hapishane veya hastane gibi binaları direk tanıyabilirsiniz. Halbuki değişen çağ ile birlikte bu mimarilerin de değişmesi gerekmektedir.

21. Yüzyılda cahillerin “öğrenmeyi öğrenemeyenler” olarak tanımlanması bile eğitim öğretim ortamlarının nasıl değişmesi gerektiğine işaret etmekteydi. Bununla ilgili olarak sınıfların değişimi üzerine sizinle bir kaç makale paylaşmıştık.

Sınıfların değişimi ile birlikte okul mimarilerinin de değişim gerekliliği oluşmuştur. Artık pedagog, psikolog, iç mimar, mimar, yönetici, öğretmen ve öğrencilerin bir araya gelerek bir mimari oluşturmaları gerekmektedir. Bu mimari ise eğitim öğretim faaliyetlerini kolaylaştırıcı, verimi artırıcı ve öğrenci psikolojisine uygun olmalıdır. Aynı şekilde sadece öğretmenler ve öğrenciler için değil, içinde bulunduğu toplum içinde kullanılabilir, hizmete sunulabilir bir yapı olmalıdır.

Mimarilerin yapılmasında ise öğrenci açısından dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Bunlar; işlevsellik, duygusal tatmin, esneklik ve estetik olmalıdır. Aynı zamanda mimarinin alanlara göre de değişiklik göstermesi gerekir. Örneğin; sözel, sayısal veya sağlık alanları gibi değişik alanlarda aynı mimarinin kullanılması uygun olmamaktadır.
Okul mimarisi ile ilgili şimdiye kadar çok detaylı bir araştırma yapılmamıştır. Okul mimarisinin tarihsel gelişimi incelendiğinde her zaman çağın değişimi ile birlikte değiştiği gözlenmiştir. Bilgi çağı ile birlikte okul mimarilerindeki değişim halen gözle görülür bir etki değildir.

Her ne kadar değişim bu kadar gerekli olsa da değişim için ön şartlar da iyi incelenmelidir. Örneğin öğretmenlerin bu değişim için uygun koşullarda görüşlerinin alınması, kullanım amaçları ve kullanım örnekleri konusunda bilgilendirilmesi ya da öğrencilerin bu konudaki tepkilerinin ölçülmesi gibi…

İlgini Çekebilir:   İletişim Becerileri ve Beden Dili Grup Rehberliği Programı