OKUMAK VE OKUMAMAK

0
514

Okumak bir erdemdir,bir ayrıcalıktır,farkına varmaktır bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmayacağının.Okumak farkında olmaktır,hayatın keşfetmektir,kendini. Anlam yükleyebilmektir maddiyat ve maneviyata.Bir sanattır okumak bir simyacı edasıyla kılıçları kaleme dönüştürebilme sanatı.Aydınlanmak,aydın olabilmek ve aydınlatabilmektir nesilleri yaşanılası bir dünya için.Öğrenmektir,öğrenebilmektir her şeyden önce okumak.Ve bilmektir her şeye atılan ilk adımın onunla olduğunu.Okumakla atılır hayat merdivenlerine ilk adım yükselebilmenin ve kemale erebilmenin ilk yoludur okumak.Bu zevki tadamayanlar hep alçaklarda seyir eder,kainatın eşsiz manzarasından mahrum eder kendini.

Ve okumamak,koparmaktırbağlarını hayattan.Ters düşmektir yaratılışa ,fıtrata ve özeanlamsızlıktır.Anlam katamamaktır her şeye .Ve sahipsizliktir de okumamak; ne tarihi olur okumayanın ne coğrafyası ne de söyleyecek iki kelamı.hayat iki şeyden ibarettir:okumayanda yaşamak ve ölmek.Yolculuk böyle geçer koca bir zamanda yaşamak ve ölmek ve rast geledir okumayanda gülmek çünkü okumak mutlu olmayı bilebilmektir.Okumayan bilmem siz söyleyin nedir??? Silahsız asker gibidirokumayan hep o olur: ezilen,sömürülen,ve savrulan. Ve en büyük düsturu unutmaktır okumamak,erememektir ondaki manaya ona göre boşuna denmiş her halde “İKRA”.Esarettir okumamak hürriyetsizliğe yelken açmaktır.Bilgisizliğin esaretinde bilginlerin esiri olmaktır.

Yaşanılası bir dünya için okuyalım ve okutalım…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBaşarının Onüç Kuralı: Öğrencilere Bir Mesaj
Sonraki İçerikOkul Başarısı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir