Olgun insan kimdir? Olgun insanda hangi özellikler vardır? İşte olgun insan olup olmadığınızı ölçebileceğiniz 24 olgun insan özelliği.

[dropcap]1- [/dropcap]Hayatın her yönünü severler, şikayet etmekle ya da olayların daha değişik olmasını istemekle vakit kaybetmezler.


 

[dropcap]2- [/dropcap]Bağımsızlıklarına çok düşkündürler.


 

[dropcap]3-[/dropcap] Sevgi anlayıştan, sevdiklerine hiçbir şeyi zorla kabul ettirmemeyi gerektirir.


 

[dropcap]4-[/dropcap]Onay arama ihtiyaçları yoktur, övgü ve ödül talep etmezler.


 

[dropcap]5- [/dropcap]Çok net ve dürüst konuşurlar, çünkü vermek istedikleri mesajları başkalarını memnun etmek için dikkatli kelimeler arkasına gizlemezler.


 

[dropcap]6-[/dropcap] Gülmeyi ve yeri gelince başkalarını güldürmeyi iyi bilirler.


 

[dropcap]7- [/dropcap]Kendilerini ve hayatı şikayet etmeden kabullenirler. Maddi ve manevi benliklerini sahteliklerle gizlemezler.


 

[dropcap]8- [/dropcap]Fıtri ve tabidirler, başkalarına eğlenceli gelmeyen şeylerden zevk alma yetenekleri vardır. Gün batımını izlemek ya da kırlarda küçük bir gezinti yapabilmek, yaralı bir kediyi veterinere götürmek onlar için mükemmel bir-şeydir.


 

[dropcap]9-[/dropcap] Başkalarını çok iyi anlarlar, şaşırıp şok olmazlar.


 

[dropcap]10-[/dropcap] Gereksiz kavgalarda asla taraf olmazlar.


 

[dropcap]11- [/dropcap]Hastalık hastası değildirler.


 

[dropcap]12- [/dropcap]Dürüsttürler; yalan söylemezler, olayları çarpıtmazlar.


 

[dropcap]13-[/dropcap] İnsanlar hakkında konuşmaz, insanlarla konuşurlar.


 

[dropcap]14- [/dropcap]Titizlik ya da düzenlilik gibi dertleri yoktur, verimli yaşamaya bakarlar. Organizasyon nevrozundan bağımsız olduklarından kâşiftirler aynı zamanda…


 

[dropcap]15-[/dropcap] Bu insanların müthiş enerjileri vardır, enerjileri hayatı ve hayattaki faaliyetleri sevmelerinin sonucudur.


 

[dropcap]16- [/dropcap]Şiddetli bir merak duygusuna sahiptirler. Hep araştırır, hayatlarının her anım kavramak isterler. Her insan, varlık ve olay daha çok öğrenmek için bir fırsattır.


 

[dropcap]17- [/dropcap]Başarısız olmaktan korkmazlar, hatta onu sevinçle kabul ederler. Bu insanlar kendilerine zarar verecek duygulan yok etme ve kendilerine verdikleri değeri artıracak olanları doya doya yaşama yeteneğine sahiptirler.


 

[dropcap]18- [/dropcap]Asla kendilerini savunma ihtiyaçları duymazlar. Basitçe “Her şey yolunda, biz yalnızca farklıyız. Anlaşmak zorunda değiliz!” derler. Bir tartışmayı kazanma ve muhatabı yanlışlığına ikna etme ihtiyacı duymadan hemen orada keserler.


 

[dropcap]19- [/dropcap]Değerleri dar değildir; bu yüzden insan kazanmaya çalışırlar, kaybetmeye değil.


 

[dropcap]20-[/dropcap] Kimseyi putlaştırmazlar. Herkesi insan olarak görür, hiç kimseyi insanüstü konuma getirmezler.


 

[dropcap]21- [/dropcap]Başkalarının yeteneksizliği sebebiyle kazanmak yerine, zaferi kendi gayretleriyle elde etmeyi yeğlerler.


 

[dropcap]22-[/dropcap] Onun bunun hatalarıyla ilgilenmezler, kendi değerlerini yaşayıp yaşatmaya çalışırlar.


 

[dropcap]23- [/dropcap]Tökezleyip düştüklerinde tekrar ayağa kalkar ve sızlanmadan yaşamaya devam ederler.


 

[dropcap]24- [/dropcap]Mutluluğu kovalamazlar, sadece yaşarlar ve mutluluk onları bulur. Cidden nadir bulunan insanlardır, onlar için her gün mükemmeldir.

VIADr, Wayne W. DYER
PAYLAŞ
Önceki İçerikKayahan’dan Hayata Anlam Katan 10 Şarkı
Sonraki İçerikTacize Uğradığını Sanan Kız Önyargısının Kurbanı Oluyor..
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir