Orta Yaşlarda Unutkanlık Belirtisi

0
283
unutmakOrta yaşlarda unutkanlık gibi şikayetlerle kendini gösteren bir hastalık vardır ki, bir çok hastalık ile karışabilir ve adı da NORMAL BASINÇLI HİDROSEFALİDİR.
Ülkemizde sanıldığından daha fazla görülür ve bu hastalar, harekette yavaşlama şikayeti  ön plandaysa, Parkinson, unutkanlık ön plandaysa demans veya  idrar kaçırma fazla ise mesane bozukluğu tanıları ile tedavi edilmeye çalışılırlar.
Bu hastalığın sebebi beyindeki sıvı miktarının artmasıdır.Beyindeki sıvı miktarının artmasına bağlı olarak hastada once hafif şiddette demans yani bunama başlar.Daha sonra hastanın yürüyüşü  bozulmaya başlar  ve hatta yürüyüş bozukluğu bazen tek başına olabilir ve hastalar doktora bu şikayetle başvurur.Hastalık  ilerledikçe  hastaların hareketleri Parkinson hastalığı gibi olur. İleriki dönemlerde hastanın dengesi bozulur ayakta durma ve oturma güçleşir ,hareketler iyice yavaşlar.Hastalık ilerledikçe unutkanlık ve karıştırmalar iyice artar.Bu şikayetlere ek olarak idrar kaçırma da tabloya eklenir.
Hastalığa tanı beyin MR ile konur.Tedavi prensibi beyindeki sıvı miktarını azaltmaya yöneliktir.Zamanında yakalanmış hastalarda, tedavi genellikle şifa ile sonuçlanır.İleri dönemlerde ise tedavi mutlaka bir yarar sağlar.Eğer sıvı miktarı fazla değil ise hastaya tıbbi tedavi uygulanır ve takip edilir. Beyindeki sıvı miktarı fazla ise hastaya shant operasyonu  uygulanır.Bu operasyonda  hastanın beynindeki sıvı bir boru aracılığı ile karın boşluğuna boşaltılır.Ve shant orda kalır ve fazla sıvıyı devamlı boşaltma işlevini gerçekleştirir.Bu operasyondan sonra  takılan shantın devamlı doktor tarafından  takip edilmesi  gerekir.Operasyondan sonra  beyindeki sıvı miktarı azalacağı için hastanın şikayeti tam veya kısmen geçer.
PAYLAŞ
Önceki İçerikBaşarı İçin 7 Temel Kural
Sonraki İçerikPsikologların Yanıt Aradıkları Sorulardan Örnekler
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir