Oxford’da Okumak İçin Cevaplaman Gereken Sorular

0
374

Mezunları arasında Richard Dawkins, Stephen Hawking, Oscar Wilde, JRR Tolkien, Tim Berners-Lee gibi muhteşem zekalar bulunan Oxford’un, öğrenci seçiminde “biraz” seçici davranıyor olması herhalde hiçbirimizi şaşırtmaz.

İlginç olduğu kadar kafa yakıcı bir galeriyi sizler için IFLScience’tan derledik. Bakalım Oxford’un bu örnek mülakat sorularına siz ne diyeceksiniz.

Tahmin edeceğiniz üzere, içinde bulunduğumuz yıl itibariyle Oxford dünyanın en iyi üniversitesi. Üstelik de buna benzer (ve her yıl) hazırlanan tüm listelerde neredeyse istisnasız olarak 1 numaraya oturuyor.

Kuşkusuz, mülakat soruları da okulda öğrenilenlerin papağan gibi tekrarlanacağı tarzda sorulmuyor.

oxford1-2

Oxford’a girebilmek için ne bildiğinizden ziyade, “nasıl” düşündüğünüz çok önemli.

Üniversitenin lisans kayıt direktörü Dr. Samina Khan’a göre bu sorular birer fırsat niteliğinde.

oxford1-5-536x420

“Oxford öncesinde nasıl bir eğitim aldığınızın ya da ne tür imkanlara sahip olarak okuduğunuzun bir önemi yok. Bu mülakatlar, başvurduğunuz bölüme ne kadar ilgi duyduğunuzu anlatabilmeniz, şimdiye dek bu bölümle ilgili konulara kafa yorduysanız bunu gösterebilmeniz için yapılıyor.”

Bazı örnek sorulara birlikte bakalım:

1. Bir roman ya da oyunu ‘siyasi’ kılan şey nedir?

ox

Örneğin Modern Fransızca bölümünün aday öğrencileri bu sorunun cevabını verebilmek durumunda.

2. İngiltere’de her 4 ölümden birine kanser sebep oluyor. Filipinler’de ise her 10 ölümden birine. Bu farka yol açan faktörler neler olabilir?

oxford1-1

Oxford Queen’s College Medikal bölümü adaylarının karşılaştığı sorulardan bir örnek gördünüz.

3. Dik bir duvara dayanmış bir merdivene yandan baktığınızı düşünün. Merdivenin en orta basamağının yan yüzeyi farklı bir renkle işaretlenmiş. Merdiven yere doğru düşerken, bu işaretli nokta havada nasıl bir şekil çizer?

oxford1-6-1

Bu soru ise Oxford Christ Church College’da Matematik bölümü adaylarına soruluyor.

4. Birini suçlarken sizce tam olarak neyin etkisiyle hareket ederiz?

oxford1-3

PPE (Siyaset, Felsefe ve Ekonomi) öğrenci adaylarının mülakatta karşılaştıkları, Oxford St. Anne’s College’da sorulan sorulardan bir tanesi.

5. Kapsamlı bir araştırma, ailedeki büyük kardeşlerin küçük kardeşlere göre IQ testlerinde daima daha yüksek skor yaptığını göstermiş. Nedeni ne olabilir?

oxford1-2

Son olarak bu da, yine Oxford St. Anne’s College Deneysel Psikoloji öğrenci adaylarına sorulan sorulardan bir örnek idi.

BONUS 1: Üniversite profesörlerinden, cevaplara dair ipuçları:

oxKendinizi daha detaylı olarak test etmek, daha fazla soru görmek ya da bu tarz soruları nasıl cevaplamak gerektiğine dair fikir edinmek isterseniz bu linki ziyaret edin (İngilizce). Burada üniversite profesörleri, mülakatlarda ne tür cevaplar beklediklerine dair örnekler veriyor.

BONUS 2: Oxford mülakatları, Einstein’ın şu sözlerini anımsatıyor:

oxford1-7

“Ses hızı nedir” sorusuna Einstein şu cevabı vermişti:

“Zaten bir yerde yazılı halde ulaşabildiğim bilgiyi aklımda tutmam. Eğitimin amacı aklı kitaplarda yazılan bin bir çeşit şeyle doldurmak değil, zihne düşünüp gelişmeyi öğretmek olmalıdır.”

KAYNAKonedio
PAYLAŞ
Önceki İçerikGünümüzün Yaygın Sorunu: Memnuniyetsizlik
Sonraki İçerikBazı Duygu ve Durumların Psikolojik Karşılığı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir