Pavlov’un Sonu (Video)

0

Pavlov’un meşhur deneyini biliyorsunuz. Bu deneyi sonu ne mi oldu? İşte Videosu.

http://www.youtube.com/watch?v=vYinKRP9Z8c

 

Şaka şaka deneyi merak edenler için bilgiler aşağıda:

PAVLOV’UN DENEYİ
1. PAVLOV’UN BU DENEYİ YAPMAKTAKİ MAKSADI:
Deney öncesinde köpek kendisine getirilen eti görür görmez salya akıtmaya başlıyor. Halbuki normalde etin köpeğin ağzına konduğu andan itibaren salyanın çıkması gerekirdi. İşle Pavlov bunun nedenini ayrıntılı ve bilimsel bir şekilde açıklamak için bilenen deneyini yapmaya karar veriyor.
2. DENEY DÜZENEĞİ
Deneyden önce köpeğin ağzının yan tarafı ameliyatla alınarak ağzındaki salya miktarı kolaylıkla ölçülebilecek duruma getirilmiştir. Daha sonra sesten yalıtılmış bir laboratuarda kaçamayacak biçimde tespit edilmiş, ve bu duruma alıştıktan sonra deneye başlanmıştır. Köpeğin duyabileceği yerde bir zil çalmış ve zilden birkaç saniye sonra köpeğe et verilmiştir. Zil çaldığında köpek hiçbir salgılamada bulunmamıştır. Fakat et verildiğinde köpek normal salgılamasını yapmıştır. Bu düzen defalarca tekrar edildikten sonra yalnız zil çaldığında sanki kendisine et verilmiş gibi köpek salgılamada bulunmuştur.
3. DENEY DÜZENEĞİNİN ANALİZİ
Pavlov deney öncesinde köpeğin yanağının bir kısmını küçük bir ameliyatla alıp köpeğin ağzına , çıkan salyanın düzenekte yerleştirilmiş dereceli tüpe kolayca akabileceği bir ucu tüpte bir ucu köpeğin ağzında olan bir hortum yerleştiriyor. Bu işlemi yapmasının amacı; salya miktarını ölçebilmektir; çünkü tüp derecelidir, bu yüzden salya miktarı da kolayca ölçülebiliyor.
Ayrıca deney düzeneği sesten yalıtılmış bir ortamdadır. Pavlov’un bundaki amacı: köpeğin dikkatini sadece zil sesinde odaklamasını sağlamaktır. Çünkü köpek başka bir ses duyarsa eti o sesle özdeşleştirebilir. Ayrıca köpeğin zil sesi ile eti özdeşleştirmesi sağlanmayabilir. Bu nedenle deney düzeneğinde köpeğin duyabileceği tek ses zil sesi olmalıdır.
Pavlov zil sesinden hemen sonra et veriyor. Bunun nedeni köpeğin zil sesi ile eti özdeşleştirmesini sağlamaktır. Pavlov zil ve hemen sonra etin verilmesi işlemini defalarca tekrar ediyor, bundaki maksat ise köpeğin zil sesi ile eti özdeşleştirmesini iyice pekiştirmektir.
Köpek tüm bu işlem ve aşamalardan sonra sadece zil sesini duyar duymaz salya salgılıyor. Bunun nedeni köpeğin zil sesi ile eti özdeşleştirmiş olmasıdır. Yani köpek, kendisine zil sesinden sonra et verilmesine alışık olduğu için zilden hemen sonra kendisine et verileceğini sanıyor ve bu nedenle salya akıtıyor.
Köpek deney düzeneğinde hiçbir yöne hareket edemeyecek sabit bir konumdadır. Bundaki maksat deney sırasında verilecek uyarıcılara bet tepki gösterebilmesini sağlamak ve deneyle öğrenilmek istenen konuların sonucuna daha kısa zamanda ve net olarak varmaktır.
Koşullanmadan önce:
Koşullu uyarıcı (zil ) ya hiç tepki yoktur ya da ilgisiz bir tepki var.
Doğal uyarıcı (et) ve doğal tepki yani salgılama var.
Koşulama süresinde:
Koşullu uyarıcıya (zil) doğal tepki (salgılama) var.
Doğal uyarıcıya (et) doğal tepki (salgılama) vardır.
Koşulamadan sonra:
Koşullu uyarıcıya yani zile koşullu tepki yani salgılama vardır.
4. DENEY EĞİTİME UYARLANMASI
Bu deneyden hareketle eğitimde ödülün önemini kavramış bulunuyoruz. Eğitimde ödül direk not olabileceği gibi, bazen kalem, kitap, çukulata, bazen de öğrenciyi taktir etme, başarısını övme ona tatlı bir gülümseme şeklinde soyut, manevi bir ödül şeklinde verilebilir. Bu öğrencilerin tek tek psikolojik yapılarına ve başarı durumlarına göre, bazen istenilen davranış gösterilince hemen, bazen de aynı nedenlerden dolayı geniş bir zaman süresince ödülün maddi ve manevi değerini yükselterek verme şeklinde uygulanabilir. Örneğin: Sınıftaki utangaç ve derse pek çalışmayan bu nedenle de başarısız bir öğrenciyi tespit ettik. İlk aşamada onun kesinlikle cevaplayabileceği, cevabı kısa olan bir soru sorarız. Çocuk cevaplayınca ona bir artı veririz ve güzel bir söylemle onu takdir ederiz. Aynı davranışları sergileyişinin sonunda aldığı birkaç artıya karşı ona yüz veririz yada ona güzel bir kalem verip, önemle, başarısına karşı bunu hak ettiğini belirtiriz. Böylece bu yöntemle çocuğun hem utangaçlığını yenmesini hem de derslere etkin bir şekilde katılımını sağlarız.

İlgini Çekebilir:   50 Güçlü Soruda Yaşamınızı Değiştirin ( David Wood)