Zihnin kaşifi, psikolojinin en önemli kuramcılarından ve “psikanalizin geliştiricisi” Sigmund Freud, uygarlığın bir memnuniyetsizlik ve insanı mutsuz, huzursuz eden bir şey olduğunu belirtir. İçgüdülerini bastırmak zorunda kalan insan, uygarlık karşısında nasıl bir sınav verecek?

İşte psikanaliz kuramının kurucusu Freud’un canımızı sıkacak ve bizi bir kez daha düşündürecek 11 sözü:

Uygarlaşmış toplum, insanın insana duyduğu düşmanlık hislerinden dolayı, sürekli bir dağılma ve parçalanma tehdidi altındadır.

Freud 1

İnsanın ve hayvanın cinsel gereksinimlerini açıklamak için biyolojide bir “cinsel dürtü”nün varlığı kabul edilir; aynı şekilde, açlığı anlatmak için bir beslenme dürtüsü varsayılır. Bununla birlikte halk dilinde, cinsel gereksinim için açlığın karşılığı bir kelime yoktur. Bilim dili ise “libido” terimini kullanır.

Freud 2

Dil sürçmesi yoktur; bilinçdışında saklanılan bir gerçeğin, bilinçsiz bir anda ağızdan kaçırılması vardır.

Sigmund Freud, circa 1935
Sigmund Freud, circa 1935

Eğer bir adam herhangi bir dini öğretinin öne sürdüğü tüm saçmalıkları sorgulamaksızın kabul ediyor ve hatta bunlar arasındaki çelişkileri görmezden geliyorsa, o zaman bu adamın zekasından şüphe edebiliriz.

Freud 4

Birine duyduğunuz sevgi ve sinir doğru orantılıdır. En çok sevdiğiniz insana herkesten çok sinirlenirsiniz.

Freud 5

Bir objeye duyulan sevgi, ona sahip olma isteğinden gelir.

Freud 6

Bir insan bir yere bakıyorsa orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa orada ilgilendiği bir şey kesinlikle vardır.

Freud 7

Kendini öldürme arzusu, daha derinde; başkalarını öldürme arzusunun projeksiyonudur.

Freud 8

Özgürlük medeniyetin insana bir armağanı değildir. Hiç medeniyet yokken insanoğlu çok daha özgürdü.

Freud 9

Yaşamın büyük bir değeri yoktur, fakat ondan başka şeyimiz de yoktur.

Austrian psychoanalyst Sigmund Freud (1856 - 1939) in his office in Vienna, circa 1937. Photo taken by Princess Eugenie of Greece, daughter of Marie Bonaparte. (Photo by Bourgeron Collection/RDA/Hulton Archive/Getty Images)
Austrian psychoanalyst Sigmund Freud (1856 – 1939) in his office in Vienna, circa 1937. Photo taken by Princess Eugenie of Greece, daughter of Marie Bonaparte. (Photo by Bourgeron Collection/RDA/Hulton Archive/Getty Images)

Medeniyetin kurucusu ilk defa mızrak atmak yerine küfür kullanmış olan insandır.

KAYNAKdusunbil
PAYLAŞ
Önceki İçerikDaha Fazla Harcayın Diye Marketlerin Uyguladığı Taktikler
Sonraki İçerik50 Yaşındaki Adamın Gençlere 19 Etkili Tavsiyesi
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir