Psikoloji Konusunda Bilmeniz Gereken 10 İlginç Bilgi

0
3958

Günümüzün stresli yaşantısında hepinizin kabul edeceği üzere insan psikolojisi pamuk ipliğine bağlı. Günlük tempo o kadar yoğun ki; şöyle bir durup en son ne zaman içten biçimde kahkaha attığımızı sorgulayacak olsak, hatırlamamız oldukça zaman alabilir. İşte sizler için insan psikolojisi hakkında derlediğimiz 10 ilginç bilgi.

1Hedeflerinizi herkese açıklamayın

Yaşamdan beklentilerinizi ve gelecek hedeflerinizi başka insanlara duyurmak, onların gerçekleşme şansını azaltır. Çünkü yapılan çalışmaların gösterdiğine göre, hedeflerinizi başkalarınıza açıkladığınızda motivasyon kaybına uğruyorsunuz.

2Depresif ülke

Fransa’da her 5 insandan 1’i depresyondadır ya da geçmişte bir depresyon tecrübe etmiştir. Bu da Fransa’yı dünyanın en depresif ülkesi yapar.

3Fobofobi

Fobiye sahip olma korkusuna denen, fobofobi adında bir fobi bulunmaktadır.

4Mutluluğun anahtarı

Mutluluğun anahtarı maddesel şeylerden ziyade, deneyimler için harcama yapmaktır.

5Yaşam tarzı

Dinlediğiniz müzik, dünyayı algılama biçiminizi etkiler.

6Favori şarkınız

En sevdiğiniz şarkı sorulduğunda yaptığınız seçim, genellikle o şarkıyı geçmişte yaşadığınız duygusal bir olayla ilişkilendirmenizden kaynaklıdır.

7Başkası için harcama yapmak

Bir sevdiğiniz ya da muhtaç biri için yaptığınız harcamalar, kendinize yaptığınız harcamalardan daha çok mutluluk getirir.

8Sıkıcı konuşmalara zihninizin verdiği tepki

Zihniniz, sıkıcı insanların monton konuşmalarını daha ilgi çekici hale getirmek için siz farkında olmadan kelimelerle oynar.

9Aşk ve OCD

Romantik aşk ve OCD (obsesif kompulsif bozukluk) arasında biyokimyasal olarak ciddi benzerlikler vardır.

10DNA ve fobi

Yapılan yeni çalışmalara göre bazı fobilerinizin sebebi dna ile aktarılan genetik hafıza olabilir.

KAYNAKmilliyet
PAYLAŞ
Önceki İçerikStres Karşısında Yıkılmamak İçin Yapılabilecekler
Sonraki İçerikBaşarılı İnsanlar Sabah Uyanır Uyanmaz Ne Yapıyor?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir