Psikolojide Hızla Yayılan Yöntem: Terapist hayvanlar

0
653

Depresyon, anksiyete ya da dikkatsizlikten mi şikâyetçisiniz? Hayvanlar, bu sorunları atlatmanıza belki yardımcı olabilir. Hayvanların eşlik ettiği terapiler dünya çapında giderek daha fazla rağbet görüyor.

Terapistlerin başarılı olmadığı noktada köpekler kimi zaman yardımcı olabiliyor. İnsanları gülümsetebiliyor ve onların güvenini kazanabiliyorlar. Hayvanlar ve sahiplerinin huzurevlerindeki terapilere katılması yaşlı insanları oldukça eğlendiriyor.

Bilimsel kanıt bulunmasa da hayvanlar belirli hastalıkların tedavisine uzun vadede yardımcı oluyor. Yani evcil hayvanların sağlığa iyi geldiği kesin. Araştırmalar, ev kedileri ve köpeklerinin, sahiplerinin kan dolaşımına olumlu etkide bulunduğunu gösteriyor. Evcil hayvanlar sahiplerinin stresle baş etmelerine de destek oluyor.

Çocuklara özgüven veriyor

Psikiyatristler, evcil hayvanların insanlar gibi davranışlarımızı yargılamadığını söylüyor. Hayvanlar çocukların özgüvenini ve kendilerini ifade etme yeteneklerini arttırabiliyor. Örneğin Rusya’da engelli çocukların tedavisine genellikle köpekler eşlik ediyor.

Psikiyatristler, evcil hayvanların insanlar gibi davranışlarımızı yargılamadığını söylüyor.
Psikiyatristler, evcil hayvanların insanlar gibi davranışlarımızı yargılamadığını söylüyor.

Atlarla terapi, özel ilgiye ihtiyacı olan insanlar için ata binme derslerini de içeren bir tedavi yöntemi. Fiziksel engellilerin ata binebilmesi için koşullar uygun hale getiriliyor ve atın hareketlerinin yarattığı his, kişinin kendini iyi hissetmesine yardımcı oluyor.

Lamalarla egzotik bir tedavi biçimi. Baverya Eyaleti’nde bulunan Orenda Çiftliği gibi, Almanya’daki bazı çiftlikler bu tür tedavi imkanları sunuyor. Çiftliğin sahibi Birgit Appel-Wimschneider, “Lamalar kaygılı insanlar için çok uygun. Bu hayvanlar kendine güvenmeyen insanları hissediyor” diyor. Appel-Wimschneider, lamaların meraklı olduğunu ve insanlara hemen yaklaştığını ifade ediyor.

Alpaka etkisi

Polonya’daki Rzeszow Bilgi Teknolojisi Üniversitesi çocukların terapisinde kullanılmak üzere Şili’den 38 Alpaka ithal etti. Aslında bu hayvanların etkisini araştırmaya bile gerek yok. Çünkü bu hayvanlara bakan herkes, kendini iyi hissediyor.

Hayvanlara bakan herkes, kendini iyi hissediyor.
Hayvanlara bakan herkes, kendini iyi hissediyor.

Hannover’daki terapistler ayda bir hastalarını, zürafaları ve diğer hayvanları besleyebilecekleri Serengeti Parkı’na götürüyor. Hannover Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar bu tür gezilerin hastaların terapisinde kolaylaştırıcı rol oynadığını söylüyor.

Serengeti Parkı’na giden hastalar Madagaskar’dan getirilen evcil lemurları besleyip okşayabiliyor. Beş yıldır devam eden çalışmaları çerçevesinde hastalarına eşlik eden araştırmacıların amacı, egzotik hayvanların ruhsal hastalıkların kalıcı olarak iyileştirilmesine yardımcı olup olmadığını ortaya çıkarmak.

Yunuslu terapi için uyarı

Çocuklarla uygulanan Yunuslu terapi yöntemi sık sık eleştiriliyor. Psikologlar bunun hastalar için işe yaramadığını, aksine tehlikeli olduğunu belirtiyor. Hayvan hakları savunucuları da birçok ülkeye Japonya’dan getirilen bu hayvanların kanlı ve öldürücü bir yöntemle avlandıklarına dikkat çekiyor. Bu nedenle birçok yunusun travma geçirdiği ifade ediliyor.

Hayvanların eşlik ettiği diğer bir terapi yöntemi de yunuslarla yüzmek.

İnsanlar beyaz balinalarla da yüzerek farklı bir deneyim yaşamak istiyor. Ancak bu tedavi yönteminin de yasaklanmasını isteyen hayvan hakları savunucuları, anavatanı Arktika bölgesi olan bu hayvanların terapi havuzlarındaki sıcak suya dayanamadığını ve bu nedenle vaktinden önce öldükleri belirtiliyor.

Kedi ve köpekler dünyanın her yerinde ve bu hayvanlar çoğunlukla insanlarla vakit geçirmekten çok hoşlanıyor. Peki o zaman çevrenizde kolayca ulaşabileceğiniz hayvanlar varken, neden yunus ve balina arıyorsunuz ki?

KAYNAKDW
PAYLAŞ
Önceki İçerikİş ve Sosyal Hayat İçin Empati Takviyesi
Sonraki İçerikLider ve Patron Arasındaki Farkı Özetleyen Çizimler
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir