Psikolojik Danışmanların Çok Sık Duyduğu Cümleler

0

Her meslek grubunun olabileceği gibi psikolojik danışmanlarında hem okurken hemde mezun olduktan sonra sıklıkla duymaya alışkın olduğu bazı klişeleşmiş sorular vardır..

1. “Benim de psikolojik problemlerim var.”Benim de psikolojik problemlerim var var.

Bu tip durumlarda ‘öyle mi çok memnun oldum benim de iki tane var, biri 2. sınıfa yeni başladı.’ diyerek konuyu ‘benim psikolojik problemim seninkini döver’ noktasına getirmekte fayda var.

2. “Ben de çok istedim psikoloji okumayı”reading psychology

Psikolojiyi çok istedim ama MF okuyordum, zaten bilgisayar mühendisliğinden ikinci sınıfta ayrılınca spor akademisine girmeye karar verdim, 3. senem hala giremedim çünkü torpil dönüyor… bla blaa

3. “Ben inanmıyorum psikologlara yaa”psikologlara inanmak

Artık neye inanıyorsa…

4. “Sen şimdi herkesi analiz edebiliyorsun dimi, ben nasıl biriyim sence”Sen şimdi herkesi analiz edebiliyorsun dimi, ben nasıl biriyim sence

Fazla CSI NY izlemişler..

5. “Ohh, bütün gün insanlarla konuş sonra parayı kap”Ohh, bütün gün insanlarla konuş sonra parayı kap

Bankacılar, emlakçılar, öğretmenler ne yaparak kazanıyor biz de onu merak ediyoruz..

6. “Gökte ararken yerde buldum”Gökte ararken yerde buldum

Sanki ağaç kovuklarına saklanmışız da sadece yağmurlu havalarda ortaya çıkıyormuşuz gibi, sosyal ortamda bir psikologla tanışınca insanların şaşkına dönüp, ‘seni bana Allah gönderdi’ diye tepki vermeleri durumu… Oysa ki, yapılması gereken sadece bir psikiyatri merkezinden randevu almak.

7. “Şizofreni nasıl bişi?”Şizofreni nasıl bişi

İnsanların, tam olarak şizofreni olmayayım da ara sıra birazcık olayım gibi tuhaf bir merakı var.. Gaipten sesler duymak, dışardan emir almak, anlamsız cümleler kurmak düşüncesi ve belki de şizofrenlerin zeki insanlar olabileceği fikri insanların içinde John Nash olma isteği uyandırıyor olabilir.

8. “Çocukluğuma inebilir misin”Çocukluğuma inebilir misin