Psikolojiyle İlgili Merak Edilen Sorular ve Cevapları

1

Psikoloji en çok merak edilen konulardandır. Psikolojideki bu sorular bir çok insan tarafından cevabı merak edile gelmiştir. İşte psikoloji konulu sorular ve cevaplar.

Bugünkü yazımda, birçok kişinin psikolojik hastalıklar ve psikoterapi süreci ile ilgili merak ettiği bazı sorulara kısa kısa cevaplar vermeye çalışacağım.
1. Kişilik bozukluğu ne demek?

“Kişilik Bozukluğu” olan kişiler, bilişsel (kendini, başka insanları ve olayları algılama ve yorumlaması), duygusal (tepkilerinin yoğunluğu, sıklığı, değişkenliği), kişilerarası işlevsellik ve dürtü kontrolü alanlarının en az ikisinde belirgin problemler yaşarlar ve bu problemler aile, okul, meslek veya diğer sosyal alanlarda kendini gösterir. Mevcut kaynaklara göre, tanımlanmış 10 değişik kişilik bozukluğu var: Histrionik Kişilik Bozukluğu, Paranoid Kişilik Bozukluğu, Şizoid Kişilik Bozukluğu, Şizotipal Kişilik Bozukluğu, Antisosyal Kişilik Bozukluğu, Borderline (sınırda) Kişilik Bozukluğu, Narsisistik Kişilik Bozukluğu, Çekingen Kişilik Bozukluğu, Bağımlı Kişilik Bozukluğu ve Obsesif-Kompulsif Kişilik Bozukluğu.kisilik-bozuklukları  - kisilik bozukluklar   - Psikolojiyle İlgili Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Soruların devamı için aşağıdaki sayfa numaralarını takip edebilirsiniz.

 

 

 

İlgini Çekebilir:   Dünyada ki Nesne Sayısı Kadar Fobi Olabiliyor!