Puzzle Yaparak Ruhunuzu ‘Tamamlayın’

1

Puzzle Yaparak Ruhunuzu 'Tamamlayın' Psikoloji Psikoloji Yazıları  psikoloji konsantrasyon Dikkat Eksikli   Puzzle insan ruhu gibidir; bir bütünün parçalara ayrılmış hali… İnsana ayna tutar, kişinin dikkatini odaklamasını sağlar ve daha birçok faydası var!

Psikoloji ile puzzle arasında bir ilişki olduğunu biliyormuydunuz? Puzzle insan ruhu gibidir; bir bütünün parçalara ayrılmış hali… Siz iyi olmak isterseniz o da o şekilde karşılık verir.
 
Puzzle ile insan psikoloji arasında bir ilişki vardır. Bazen biz puzzle tamamlarken bazen de puzzle bizi tamamlayabilir. Puzzle kimi için parçaların oluşturduğu bütünken kimi için bütünün parçalara ayrılmış halidir; tıpkı insan ruhu gibi. Kimi insan bütüncül eyilimliyken, kimi de parça eğilimlidir. Kimi toplumcuyken, kimi bireycidir. Kimi bütünü araken, kimi ayrıntıyı arar. kimi puzzle ile toplanırken kimi de dağılabilir. Puzzlelar bizi bu anlamda tanılayabilirler.
 
Dikkat eksikliğini giderir
 
Puzzle, aynı zamanda bir hobi olarak vakti değerlendirmek anlamında da bir mana kazanabilir. Hobiler insan hayatına anlam katan uğraşılardır. Salata gibi yemeğe tad katan bir unsurdur, hayata renk katabilir. Hayatı hızlı yaşadığımız bu modern çağda bize durmayı fısıldayan, biraz daha yakınımıza odaklanmamızı sağlayan hoş bir uğraşıdır. bu anlamda da dikkatimizi kendimize odaklamamızı sağlayabilir. çağımızın hastalıklarından biri olan dikkat eksikliğinin giderilmesinde de çok etkilidir. Sabretmeye, sonuca odaklanmayı, süreci keyifli hale getirmeyi, dikkat ve konsantrasyonu güçlendirmeyi bir oyun haline getirir.
 
‘Puzzle’ın pedagojik faydaları
 
Parça-bütün ilişkisi: Şekil-zemin algısı, tüme varım-tümden gelim, muhakeme-mukayese, sınıflama-sıralama, analiz-sentez, problem çözme, alternatifleri deneme, çözüm üretme, benzerlik-farklılık, dikkat ve konsantrasyon güçlendirme, el göz koordinasyonu, algılama, hareket zaman etüdü, analitik düşünme, akıl yürütme, bütünleştirme-eşleştirme-ardışıklık, merak-keşif, üretgenlik, sabır, bağımsız iş yapabilme, sosyalleşme, hedefe odaklanma gibi becerileri kuvvetlendirebilir.
 
Puzzle bir aynadır
 
Kendinizi iyileştirmek için puzzle ile ilgilenirseniz o da sizi iyileştirebilir. Tabi obsesyon eğilimi olan kişilerinde takıntılarının gün yüzüne çıkması açısından da önemli bir oyundur puzzle. Rahatlamak amacıyla oynamanız, takıntı haline getirmemeniz gerekiyor.
 
Kim Pskoloji
İlgini Çekebilir:   Psikolojide Merak Ettikleriniz...