Ruhsal Sağlık Çocuklarda Büyümeyi Etkiliyor

1
121

133920İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Olcay Evliyaoğlu, çocukların bedensel olduğu kadar ruhsal açıdan da sağlıklı olmasıyla büyümelerini normal bir seyirde sürdürebileceklerini söyledi.

Büyümenin çocuklar için çok önemli bir sağlık göstergesi olduğunu, bir çocuğun normal bir şekilde büyüyebilmesi için sadece bedensel değil, ruhsal sağlığının da yerinde olması gerektiğini ifade eden İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Evliyaoğlu, “Ebeveyn kaybı gibi herhangi bir psikososyal sorun yaşayan çocuk, büyümesini durdurur. Bu çocukların büyüme hormonlarının yavaş salındığı saptanmıştır. Buna rağmen bu çocuklar dışarıdan verilen büyüme hormonuna cevap vermezler, ancakpsiko-sosyal sorunları düzeltildikten sonra tekrar büyümeye başlarlar” diye konuştu.

Büyümenin, farklı dönemlerde farklı etmenlerden etkilendiğini söyleyen Prof. Dr. Olcay Evliyaoğlu, “Süt çocuğu döneminde büyümeyi en fazla beslenme etkiliyor. Çocukluk dönemine gelindiğine büyümede hormonların etkisi daha fazla ortaya çıkıyor. Bu noktada büyüme ve troid hormonlarının etkisini görüyoruz. Ergenlik dönemine gelindiğinde ise büyüme üzerinde cinsiyet hormonlarının etkisi görülüyor” dedi.

“Boy kısalığı ile gelen bir çocukta kısalığın normal mi ya da bir hastalığa bağlı mı olduğunun ayırt edilmesi gerekir” diye devam eden Prof. Dr. Evliyaoğlu, “Ailevi ve yapısal boy kısalıkları gibi normal kısalıklar olabileceği gibi birçok hastalık patolojk (normal olmayan) boy kısalığına neden olabilir. İskelet displazileri dışında patolojik boy kısalıklarında kemik yaşı geri kalır. Büyüme hormonu veya tiroid hormonu eksikliklerine bağlı boy kısalıklarında vücut ağırlığı boya göre fazladır, hatta gövdesel yağlanma artmıştır. Çocukların büyümelerinin izlenmesi çok önemlidir. Boy kısalığının veya büyümede duraklamanın erken tanınması, altta yatan bozukluğun belirlenmesini ve tedavi edilmesini sağlayacaktır. Böylece genel sağlık düzelecek ve büyüme devam edecektir” ifadelerini kullandı.

aktuelpsikoloji

PAYLAŞ
Önceki İçerikGelecekte 1 Gün Nasıl Geçecek?
Sonraki İçerikÖfkenizi Yenmek İçin 10 Öneri
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir