Sanal Alem Yeni Hastalıkları Hayatımıza Soktu

1
294

İnternet kullanımı konusunda araştırmalar yapan ve bunları araştıran Fransız Le Nouvel Observateur Dergisi hayatımıza internetle beraber giren hastalıkları sıraladı.

İnternet kullanımıyla ilgili araştırmaları bir araya getiren Fransız Le Nouvel Observateur Dergisi, sanal âlemin kullanımında aşırıya kaçılmasıyla oluşan ya da artan hastalıkları sıraladı. İşte kontrol edilmediği takdirde ağır sonuçlar yaratabilecek internet hastalıkları:

1- Hastalık hastası:

Vücudunda hissettiği en ufak ağrıda Google’a başvuranlar. Domuz gribi hızla yayılan hastalıklarla ilgili her türlü gelişmeyi anında takip eder, sürekli sağlık forumlarını okurlar.

2- Google Earth ve lokasyon bağımlılığı:

Bazıları internetten cep telefonlarına yükledikleri “yer gösteren” sistemler sayesinde başkalarını adım adım takip edebiliyor ve nerede olduklarını görebiliyorlar. Kimi bu durumu abartıp beğendiği kişiyi takibe alıp onun gittiği barlara uğruyor ya da Google Earth’den platonik aşkının evini gözleyebiliyor.

3- İnternet hiperakitivitesi:

23 saniyeden fazla bir konu üzerinde konsantre olamıyor. Sürekli e-mailerine yanıt veriyor, Facebook’a giriyor, msn’den chat yapıyor, Youtube’dan video izliyor, Deezer gibi müzik sitelerinden kendine playlist yapıyor, aklına gelen her şeyi, yediğini-içtiğini Twitter’da yazıyor. Her zaman çok yoğun, bilgisayar başında ve bir anda binlerce şey düşünüp çok az şey yapıyor.

4- Saplantılılar:

I-Tunes’da sitesinde albümlerini sıralamayı veya Flickr’da fotoğraflarını düzenlemeyi severler… Akşam yemeklerinde, karşılarındakilerin sözünü kesip Wikipedia’dan bakarak söyleneni teyit etmeye çalışırlar. Zamanlarını Wikipedia’nın yazılarını düzeltmekle de geçirirler.

5- İnternet şizofreni:

Her bir çöpçatan sitesinde kızların ilgisini çekmek için yaklaşık 20 profile sahip olanlar: romantik, komik, atılgan, utangaç. Bazen kişiliklerini karıştırır ve hakarete uğrarlar.

6- Google paranoyası:

Bu tipler mesela 11 Eylül’e inanmıyor, suikast sonucu ölen ABD Başkanı John F. Kennedy’nin yaşadığını ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin deterjan reklamında oynadığını düşünüyor… Kendisi komplo teorilerinin gerçek bir uzmanı ama asıl uzmanlık alanı Facebook. Sitede arkadaşlığını kabul etmeyen insanları listeliyor. İnsanların kendisi hakkında kötü şeyler söylemediğinden emin olmak için durmadan kendi adını Google’dan yazarak araştırma yapıyor.

KAYNAKHabertürk
PAYLAŞ
Önceki İçerikMüthiş Çağrı Merkezi Diyalogları
Sonraki İçerikBayramlar Ruh Sağlığını Koruyor
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
  • Bilgisayarlar insan tabiyatına aykırı zaten 🙂