Şehirdeki İnsan İle Köydeki İnsanın Beyni Aynı Mı?

0
400

Şehirde yaşayanlar ile köyde yaşayanların beyin gelişimleri arasında bir fark var mıdır? Bazı görüşler köydekiler zeki derken bazı görüşler şehir insanı daha zeki diyor. Yeni bir araştırma, şehirde yaşayan insanların beyninin kırsal alanlarda yaşayanlardan daha farklı olduğunu gösterdi.

Şehirde stres altında yaşayan insanların beyninin kırsal alanlarda yaşayanlardan daha farklı olduğu ortaya çıktı.

Almanya’daki Heidelberg üniversitesinde görev yapan Profesör Andreas Meyer-Lindenberg tarafından gerçekleştirilen ve Nature Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, şehirde yaşayan insanların beyinleri kırsal alanda yaşayan insanların beyinlerinden farklı olduğu belirlendi.

The Guardian tarafından yansıtılan araştırmada, stres altında olan şehirli insanların beyninde duygu ve kaygıyı düzenleyen bölgenin çok hareketli olduğu ve kentsel bölgelerde ruh sağlığı problemlerini oranının yüksek olmasının bu farkla açıklanabileceği belirtiliyor.

Haberde, önceki araştırmaların, şehirlerde yaşayan insanlarda kaygı bozukluğu riskinin yüzde 21, duygu durum bozukluğu riskinin ise yüzde 39 oranında arttığını gösterdiğine dikkat çekiliyor.
50’den fazla kentsel bölgelerde yaşayan gönüllünün beyin taramasının yapıldığı yeni araştırmanın ise, katılımcıların performansları konusunda kaygılanmaları üzerine tasarlandığı belirtiliyor.

Ayrıca, Profesör Andreas Meyer-Lindenberg’in, kentli insanların beyinlerinde duygu ve kaygıyı düzenleyen bölgenin çok hareketli olmasının ruh sağlığı problemlerinin kökenini olabileceğini söylediğine dikkat çekiliyor.

2050’DE İNSANLARIN YÜZDE 70’İ ŞEHİRLERDE YAŞAYACAK

Gazete ayrıca, 2050 yılına gelindiğinde insanların yaklaşık yüzde 70’inin kentlerde yaşıyor olabileceği yönündeki tahminlere işaret ederek, Nature Dergisi araştırmacılarının ortalama olarak, şehirde yaşayanların daha zengin olduğunu, daha iyi beslendiğini, sağlık hizmetlerinin ve doğum kontrol olanaklarının daha iyi olduğunu yazdığını belirtiyor.

Ancak araştırmacılar, kentlerde yaşayanlarda kronik hastalık riskinin daha fazla olduğunu belirterek, şehirlerdeki stresli sosyal ortama ve insanlar arasında sosyal farklılıkların daha fazla olduğuna dikkat çekiyor.

KAYNAKhaberx
PAYLAŞ
Önceki İçerikPsikoloji ve Eğitim İçerikli 6 Aamir Khan Filmi
Sonraki İçerikBeyin ve Din Arasında Nasıl Bir İlişki Var?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir