Selfie Pozu Ruhsal Sorun Göstergesi

0
451

‘Amerikan Psikologlar Derneği ‘Selfie’yi ruhsal rahatsızlık olarak tanımladı’ haberi ortalığı karıştırdı

Bugün pek cok haber sitesinde yayınlanan “Amerikan Psikologlar Derneği (APA) ‘selfie’ çekmeyi ruhsal bozukluk olarak tanımladı” haberinin ardından, haberin asılsız olduğu iddiası ortaya atıldı. Twitter’da paylaşılan haberde Amerikan Psikologlar Derneği tarafından yapılan bir açıklmaya yer veriliyor. Ancak haberin gerçekliği henüz doğrulanamadı.

Habere göre kendi fotoğrafını çekip sosyal meydada paylaşmak Amerikan Psikologlar Derneği tarafından ’Selfitis’ adı verilen bir ruhsal rahatsızlık olarak tanımlamandı. Bu davranışın obsesif-kompulsif bir arzu olduğu ve özgüven eksikliğini kapatmak için yapıldığı söylendi.

APA bu bozukluğun 3 seviyesi olduğunu belirtti:

1- Borderline selfitis: (Sınırda) Kişinin kendi resmini en az günde üç kez çekmesi ama sosyal medyada paylaşmaması

Selfie-pozu

2- Acute selfitis: (İleri düzeyde) Kişinin kendi resmini günde en az üç kere çekmesi ve her birini günde 3 kere sosyal medyada paylaşması

3- Chronic selfitis: (Kronik) Kontrol edilemez bir biçimde kişinin kendi fotoğrafını gece gündüz sürekli çekmesi ve günde altı kereden fazla bu resimleri sosyal medyada paylaşması.

APA’ya göre bu hastalığın henüz bir tedavisi yok fakat bilişsel davranış terapisi ile geçici bir tedavi sağlanabilir.

Kaynak: Dipnot

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğunuz TV seyredince BAKIN NELER OLUYOR?
Sonraki İçerikÇok Para Harcıyorsan Manik Atak Olabilirsin
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir