Sevdiklerinize “Zaman” Hediye Edin

0

Âdet yerini bulsun diye alınan hediyelerdense, sevdiklerinize özel günlerinde zaman ayırmaya ne dersiniz? Avrupa’da yeni trend zaman hediye etmek.

Bir sevgi ifadesi, insan ilişkilerindeki gönül köprüsüdür hediyeleşmek.Verilecek hediyenin maddi değerinin yüksekliğinden çok, gönülden olması ve sembolik bir anlam taşıması gerektiğini günümüzde unutur olduk. ‘Çam sakızı, çoban armağanı’, ‘Az veren candan, çok veren maldan’ deyimleri pek çok kişinin hafızasından silinmeye başladı. Hediyenin mutlaka pahalı olması gerekmediği gibi para veya eşya olması da gerekmez. Sevgililer Günü, yılbaşı hediyesi gibi kapitalist düzenin icat ettiği ‘özel’ zamanlarda, bazen sırf âdet yerini bulsun diye aldığımız hediyeler, çoğu zaman ya evin ücra bir köşesinde kaybolur ya da bir şekilde elden çıkarılır. Almanya’nın önde gelen reklam ajanslarından Scholz & Volkmer, hem bu israfı bertaraf etmek hem de çevre dostu bir davranış sergileyebilmek adına farklı bir projeyi hayata geçirdi. ‘Zeit-statt-Zeug’ (Eşya Yerine Zaman) adlı projede insanlar, sevdikleri için bütün işlerini bir kenara bırakıyor, zamanının bir bölümünü onlarla geçiriyor.

Scholz & Volkmer ajansı, küresel ısınma ve doğal kaynakların tükenmesini toplumun tutumuna bağlıyor ve birkaç anket ve araştırma sonucundan yola çıkarak insanları düşünmeye; bir kez olsun farklı bir hediyeleşme şekline davet ediyor. İnternet sayfalarında (http://www.zeit-statt-zeug.de/) kartpostal olarak sunulan hediyelerden birini seçerek ya da kendi fikrinizi bir kartpostal şekline getirmek suretiyle mail olarak dilediğiniz kişiye gönderebiliyorsunuz. Böylece hem doğal kaynaklar israf edilmiyor hem de değerlerimizden bazılarını hatırlamış oluyorsunuz.

Hediye alternatifleri

Sevdiklerinize "Zaman" Hediye Edin Mutluluk Sanatı Psikoloji  sevgiliye hediye fikirleri sevgiliye hediye insan ilişkilerindeki gönül köprüsüdür hediyeleşmek hediyeler de var hediye seçenekleri hediye fikirleri erkeğe hediye

Kıyafet yerine örgü örmeyi öğretmek:

Dolaplarımızda kullanmadığımız onlarca giysi var. 3. dünya ülkelerinin birçoğunda çok cüzi fiyatlarla üretilen bu mallar, sadece doğanın kaynaklarını tüketmekle kalmıyor; aynı zamanda kötü şartlar altında çalışmak zorunda bırakılan insanları da sömürüyor. WHO’nun (Dünya Sağlık Örgütü) bilgilerine göre, pamuk tarlalarında kullanılan pestisit ilaçlarından ötürü her yıl 28 bin kişi hayatını kaybediyor. Hazır kıyafet yerine, zaman hediye edip sevdiklerinizle örgü örebilirsiniz.Sevdiklerinize "Zaman" Hediye Edin Mutluluk Sanatı Psikoloji  sevgiliye hediye fikirleri sevgiliye hediye insan ilişkilerindeki gönül köprüsüdür hediyeleşmek hediyeler de var hediye seçenekleri hediye fikirleri erkeğe hediye

İlgini Çekebilir:   Obsesif-Kompulsif Bozukluk

Yemek kitabı yerine beraber yemek hazırlamak:

Son zamanlarda artan yerli ve yabancı yemek programlarının etkisiyle yemek kitabı hediye etmek de moda oldu. Ancak kitaptan yemek tarifi aramak yerine ya bildiğimiz tariflere uyuyoruz ya da internetten evdeki malzemeleri kullanabileceğimiz pratik tarifleri buluyoruz. Beraber yemek hazırlamak, okunmayan yemek kitaplarının alternatifi olabilir.

Sevdiklerinize "Zaman" Hediye Edin Mutluluk Sanatı Psikoloji  sevgiliye hediye fikirleri sevgiliye hediye insan ilişkilerindeki gönül köprüsüdür hediyeleşmek hediyeler de var hediye seçenekleri hediye fikirleri erkeğe hediye   Oyuncak yerine kukla tiyatrosu/ hayvanat bahçesini ziyaret etmek, konsol yerine futbol maçı:

Çocuklarda teknoloji bağımlılığı yaşı giderek düşüyor. Çocuğunuza yapacağınız en büyük iyilik onu teknolojinin olumsuzluklarından koruyup daha fazla doğa ile iç içe zaman geçireceği fırsatlar sunmanızdır. Düşünen ve sağlıklı bir nesil yetiştirmek için onları bilgisayar oyunlarıyla hipnoz etmek yerine, onlarla beraber zihin ve hayal dünyalarını geliştiren aktivitelerde zaman geçirmeyi teklif etmeliyiz. Özellikle de yoğun çalışan biriyseniz birlikte geçireceğiniz zamanlar, çocuklarınızı pahalı hediyelerden daha çok mutlu edecektir.

Kaynak: Zaman