fbpx

  Sevdim Seni Matematik

  Sevdim Seni Matematik: Matematik Dersinde Başarılı Olmanın Matematiği

   

  KİTAP ARKA KAPAK YAZISI

  ahmet yıldız / ALFA Yayınları
  ahmet yıldız / ALFA Yayınları

  ´Matematikte başarılı olmayı istiyorum ve başarılı olmamın tek yolu BENDEN geçiyor.”

  Bu kitap, vazgeçmemen gerektiğini hatırlatmak, “matematik başarısızlığının” nedenlerini görmene yardımcı olmak ve onunla mücadele ederken sana kılavuzluk yapmak için yazıldı.

  Matematikte başarılı olmak için yapılması gerekenleri yapacak tek kişi SENSİN!

  Matematik birçok öğrencinin sevmediği dersler sıralamasında zirveyi kimseye kaptırmamaktadır. Lise ve üniversiteye giriş sınavlarında matematikte tek bir soru dahi cevaplayamayan binlerce öğrencinin olduğu gerçeği karşısında bu başarısızlık küçümsenmemelidir.

  Anneler, babalar, öğrenciler ve hatta öğretmenler bu başarısızlığı öğrencinin “matematik yeteneğinin” olmamasına dayandırır. Ancak yapılan araştırmalara göre her çocukta matematik yeteneği vardır. Matematikte başarısızlık “matematik korkusu” ve “matematiği sevmeme” duygusundan kaynaklanır.

  “SEVDİM SENİ MATEMATİK” İÇERİĞİYLE İLGİLİ BİR VİDEO

  http://dai.ly/xb4t7b

  “SEVDİM SENİ MATEMATİK” KİTABINDA HANGİ KONULARI BULACAKSINIZ?

  Kitapta Hangi Konuları, hangi sayfada Bulacaksınız

  Giriş : Kitabın kullanma kılavuzu

  1.Bölüm

  • Nerden çıktı bu matematik
  • Matematiğin laneti

  2.Bölüm

  • Neden matematikte başarısız oluyoruz
  • Matematik başarısı kimin elinde
  • Matematik başarısızlığında dış etkiler ve iç tepkiler
  • Matematik baş edilebilecek bir derstir
  • Başarınızın sinsi düşmanı: başarı engelleyicileri
  • Korkun seni takip edecek
  • Matematik korkusunu yenmenin yolu onu sevmekten geçer
  • Matematikten neden zevk almıyoruz?
  • Mazeretlerinden kurtul ki matematikte zirve yap

  3.Bölüm

  • Matematikle baş edebilmek: matematik dersine taktiksel hazırlık
  • Matematik dersine çalışmak
  • Sınav anı: matematik sınavına giriyorsun
  • Matematik test soruları nasıl çözülür?
  • Matematik hurafeleri

  4.Bölüm

  • Matematik eğlencelidir
  • Sol beyni gıdıklayalım uyansın
  • Şaşır ve şaşırt: sihirli matematik
  • Arkadaşlarına oyna: matematik oyunları
  • Bunları biliyor muydun?
  • Matematik kısa yoları

  5.Bölüm

  • Aileye ve öğretmene öneriler

  Çıkış: kaynakça

  “SEVDİM SENİ MATEMATİK”KİTABINI NASIL TEMİN EDECEKSİNİZ?

   

  Türkiyedeki tüm orta ve büyük ölçekli kitapçılara dağıtılmaktadır. D&R gibi büyük zincir mağazalarda daima bulabilirsiniz. Küçük kitapçılarda ise az sayıda stok tutulduğundan dolayı bazı kitaplar bulunamayabilmektedir. Bu tür durumlarda okurun yapması gereken iki yol vardır;

  1. Size en yakın kitapçıya giderek kitabı sorabilirsiniz. Türkiyedeki tüm seçkin kitapcılara kitabın dağıtımı yapılmıştır. Özellikle DR lerde kitapları çok rahat temin edebilirsiniz. Eğer kitap sorduğunuz kitapcıda yoksa hafıf fırça atarak :)) getirmesini isteyip sipariş verebilirsiniz. Bu durumda kitabcı 1-2 gün içerisinde kitabınızı size ulaştıracaktır.

  2. İnternet üzerinden kitap satan yerlerden kitabı (üstelik %20 – %30 daha ucuza) alabilirsiniz. Aşağıdaki kitap satan sitelerin birisinden kitabı inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

  ÖZELLİKE ÇOK SAYIDA KİTAP SİPARİŞİ VERECEKCENİZ ALFA YAYINLARIYLA İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ.

  (Kitapçılar, Okul ve Dersane Yetkilileri, Belediyer v.b.)

  YAYINEVİ İLETİŞİM

  Tel: 0 212 511 53 03 ( pbx )
  Fax: 0 212 519 33 00

  [email protected]

  Ticarethane sk. No:53 34410
  Cağaloğlu İstanbul / Türkiye

  “SEVDİM SENİ MATEMATİK”KİTABININ GİRİŞİNDEN BİR KAÇ CÜMLE;

   

  Kitabın Kullanma Kılavuzu

  “Hayat sadece iki şey için güzel; matematiği keşfetme ve öğretme…”

  (Simeon Poisson)

  Her insanın doğuştan getirdiği matematiksel bir yeteneği vardır. Ünlü bilim adamı Prof. Dr. Robert Ornstein yapmış olduğu bir araştırmada insan beyninin sağ beyin ve sol beyin olarak ikiye ayrıldığını tespit etmiştir. Ornstein’in bu araştırmasına göre sağ beyin müzik, resim gibi sosyal yanların organize edildiği bölüm iken, sol beyin daha çok sayısal yani matematiksel işlemlerin organize edildiği bölümdür. Bu araştırma her insanda aslında matematik yeteneğinin var olduğunu ispat etmesi açısından çok önemlidir.

  Çocukların, anasınıfına giderken küpleri, prizmaları doğru yerlere yerleştirerek geometride çok iyi olmasının. İlköğretimin ilk yıllarında 2’şerli 4’erli saymayı oyun haline getirmesinin, toplama ve çıkarma yaparken mutlu olmasının nedeni sol beynin ihtiyaçlarının karşılanması ve bu gücün kullanılmasıydı.

  Daha sonra ne oldu peki. Sınıflar ilerledikçe öğretmen çocuğu yanlış yaptığında azarlamaya başladı. Annesi, babası ona sürekli matematik dersinin nasıl geçtiğini ve bu derse çok çalışması gerektiğini söyledi. Gördüğü herkes ona çarpım tablosundan bir şeyler sormaya başladı. Öğretmeni zorla çarpım tablosunu ezberlemesini istedi. Daha sonra o, her matematik işlemini ezberlemesi gerektiğini düşündü ve ezberlemeye başladı. Ona üst sınıflarda okuyan öğrencilerde sürekli matematiğin zor olduğunu söyledi. İstese de başaramayacağına inandı böylece. Karnesini aldığında ise herkes ilk önce matematik dersine bakıyordu. Ona göre aferin alıyor yada alamıyordu.

  Matematiğe verilen bu önem önce onu korkuttu. Bu korkusu onu matematik dersini ezberlemeye yöneltti. Ezberden dolayı matematik zevk vermemeye başladı. Güncel hayatla matematik arasında bağlantıyı da bir türlü kuramadı. Zamanla matematik korkusu çoğaldı. Bu korku onda nefret duygusunu geliştirdi. Doğuştan gelen ve sol beynin özelliği olan “matematik yeteneğini” bastırmaya başladı. Böylece matematik dersinde başarısız olmaya başladı. Ama bu yaşadıklarının farkına bile varmadı. Matematikte başarısız olmasının asıl nedenlerini bir türlü göremedi. O kendini başarısızlığa mahkûm olan biri olarak kabullendi. Mücadeleden vazgeçti.

  İşte bu kitap, sana vazgeçmemen gerektiğini hatırlatmak, “matematik başarısızlığının” nedenlerini görmene yardımcı olmak ve onunla mücadele ederken sana kılavuzluk yapmak için yazıldı.

  Kitabın İçinde Neler Bulacaksınız:

  Kitabın içinde sadece bilgi değil matematikle ilgili ilginç bilgiler bulacak ve şaşıracaksın. Matematiğin ilginç yanlarını sana “sihirli matematik” başlığı altında sunacağım. Bu sayfalardaki bilgileri kullanarak arkadaşlarını şaşırtacaksın. Sınıfta, parkta, piknikte oynayabileceğin, matematik zekâsını geliştiren oyunları da bu sayfalarda bulacaksın. Bu oyunlar sayesinde arkadaşlarınla eğlenceli dakikalar geçireceksin.

  Kısaca bu kitap sayesinde şu sorulara cevaplar bulacaksın;

  • Matematik nerden çıktı? Kim icat etti bu dersi?
  • Neden matematik dersinde başarısız oluyorum? Nasıl başarılı olabilirim?
  • Matematik gerçekten çok sıkıcı mı? Hiç eğlenceli yanı yok mu?
  • Matematik öğretmenleri neden bu kadar gıcık oluyor?
  • Matematik sorularını ful yapan çocuklar nasıl yapıyor bunu?
  • Matematik test soruları nasıl çözülmeli?
  • Matematik gerçekten en zor ders midir?
  • Matematiğe kafam niye çalışmıyor?
  • Matematik dersini nasıl sevebilirim?
  • Beynimi matematik dersine nasıl hazır hale getirebilirim?

  Aklından Bunu mu Geçirdin? : Hocam kitap da bize fıkra anlatacak mısınız?

  İşte Cevabı : Tabi ki. İsterseniz bir taneyle başlayalım: İki Matematikçi, aralarında mesleklerinin ne kadar önemli olduğunu konuşuyorlar. Sonra içlerinden biri diğerine dert yanıyor:“Ah üstadım ah! Matematiğe yeterince önem verilmiyor. Aslında bu konuya devlet mutlaka el atmalı. Matematik bilmeyenlerden mutlaka vergi toplanmalı. Diğeri cevap veriyor:“Sayısal Loto da bu ise yarıyor zaten. Sonuç: Matematiğin iyi değilse bol bol sayısal oynarsın çünkü kazanma ihtimalinin ne kadar düşük olduğunu bilmezsin. Matematiğin iyiyse çalışarak zengin olma ihtimalinin sayısaldan zengin olma ihtimalinden yüksek olduğunu bilirsin.

  SEVDİM SENİ MATEMATİK SON OKUYUCU YORUMLARI

   

  ****

  Bazı kitaplarda ünlülerin kitap hakkında neler dediğini okursunuz. Burada ise ünlülerin değil ama geleceklerini planlayanların “SEVDİM SENİ MATEMATİK” kitabı için okuduktan sonra ne dediklerini okuyacaksınız. Eğer sizede kitabı okuduysanız olumlu olumsuz tüm eleştirilerinizi [email protected] eposta adresine gönderebilirsiniz.

  ****

  1. Arkadaşımın oğluna biraz da çekinerek hediye ettim ama çok güzel bir dönüş aldım. Annesi oğlunun söylediklerini iletince bana bende bile merak uyandı bende arkdaşların yorumlarına bakarak almıştım birazda mübalağa olabileceğini düşünmüştüm ama matematiği hiç sevmeyen bir çocuğun ağzından çıkan lafları duyunca ilk fırsatta kitabı okumaya karar verdim. Yalnız kitaba göz attığımda yazarın da başlangıç itibariyle matematikle arası hiç iyi değilken geldiği nokta insanı düşündürüyor… (siri)

  ****

  2. MATEMATİK FOBİSİNİ AŞMAYA YÖNELİK TAVSİYELER İÇERİYOR. ÖNCE OKUYUN SONRA OKUTUN. (n.a.j.97)

  ****

  3. bir öğretmen olarak aldım kitabı.acaba ben de mi bir sorun var diye.matematiği öğretme adına çook şey öğrendim. (sezooi)

  ****

  4. kitabı aldığım gün bitirdim, muhteşem bir kitap bütün öğrencilerin okumasını isterdim. kitabı okurken elimden bırakamadım sayfalar ilerledikçe neden çalışmadığımla alakalı tonlarca neden çıktı. bunlarla birlikte nasıl ders çalışabileceğim hakkında herşeyden bahsediyor. öğrencilerin bu kitabı okumasını tavsiye ederim. çünkümatematik her yerde karşımıza çıkacak… (BarışOdş)

  ****

  5. selamlar. aldım ve hemen okudum öğrencilerime de almaları konusunda tavsiye ediyorum.bence okunmalı. (mhmtdzgn)

  ****

  6. Üniversiteye hazırlanan kızım matematik dersini hiç sevmiyor ama ne yazık ki ya da ne şans ki MF öğrencisi. Bu kitabı ona hediye olarak almıştım Ama önce eşim kaptı, arkasından ben. Çok güzel ve faydalı bir kitap. Yazar kitabın bir sayfasında “Hiç matematik çalışmamış bile olsanız sadece bu kitabı okumuş olmaklamatematik netiniz artacaktır.” diyor ve EVET DOĞRU. Bu sabah kitabın sonundaki sorulara tekrar baktım sonuçları yakalayabiliyorum. Kitabı aldığımda, göz gezdirirken yapamamıştım oysa. Doğru cevaplar 195. sayfada diyor. Kitap 180 sayfa. Çok kızmıştım. Anne- babalara, öğretmenlere ve tüm öğrencilere şiddetle tavsiye ediyorum. (nebula123)

  ****

  7. Matematiği seven bir öğrenciyim. Ama bu kitap sayesinde Matematiğe olan ilgim arttı. Eğer bu kitap makale şeklinde yazılmış olsaydı çabuk sıkılırdım ve bu kitabı okumazdım. Dil ve anlatım bize hitap edecek şekilde. (S.Atalay)

  ****

  8. Evet.Kitap matematik korkusunu üzerinden atıyor insanın.Doğrusu çok korkum yoktu ama matematiği daha çok sevmemi sağladı. Sanki yazarla karşı karşıya konuşuyormuşum gibi bir his yaşadım.Çok akıcı bir dili var. (P. Atalay)

  ****

  9. Çok içten ve sıcaktı.Okuyucuyla sohpet eder gibi yazılması ve fıkralar çok hoşuma gitti. (A.Melikoğlu)

   

  Basında “Sevdim Seni Matematik”

   

  KİM KORKAR MATEMATİKTEN! (KİGEM)

  Matematik dersi öğrencilerin bir numaralı kabusu. Ancak bu kabustan uyanmak mümkün! Ahmet Yıldız’ın Alfa Yayınları’ndan çıkan Sevdim Seni Matematik kitabı matematik korkusunu “mat” etmenin yollarını anlatıyor. Her düzeyden öğrencinin anlayabileceği bir dille hazırlanan kitapta veli ve öğretmenler için öneriler de mevcut…

  Matematik dersi birçok öğrencinin en sevmediği derslerin başında geliyor. Lise ve üniversiteye giriş sınavlarında pek çok öğrencinin matematik testinden ‘sıfır çekmesi’ bu tezin sağlaması olarak kabul edilebilir. Matematik korkusu, matematik dersinde başarısızlığı, başarısızlık ise matematik korkusunu besliyor. Matematik korkusuyla baş etmenin yolu ise bu korkunun üzerine gitmekten geçiyor. Bunu nasıl mı yapacaksınız?

  BAŞARININ MATEMATİĞİ

  Güçlü Hafıza ve Üşenme Erteleme Vazgeçme kitaplarının yazarı Ahmet Yıldız’ın son kitabı Sevdim Seni Matematik, “matematik dersinde başarılı olmanın matematiği”ni her düzeydeki öğrencinin anlayabileceği bir dille anlatıyor. Alfa Yayınları Kişisel Gelişim Serisi’nden yayınlanan Sevdim Seni Matematik kitabında matematikte başarılı olmanın formüllerini bulmak mümkün.

  SEN DE YAPABİLİRSİN!

  “Ben de matematik zekası yok!” ya da “matematik yetenek işi!” Bunlar, matematik dersinde başarısız olanların en çok kullandıkları mazeret cümleleri. Ancak yapılan araştırmalar bu tezlerin tam tersini söylüyor. Araştırmalara göre her çocukta matematik yeteneği mevcut. Yapılması gereken bu yeteneğin geliştirilmesi. Bu görüşten yola çıkarak hazırlanan kitapta matematik dersi ve sınavlarına hazırlık konusunda taktikler de yer alıyor.

  HIZLI VE PRATİK

  Matematik öğrenmenin hızlı, pratik ve eğlendirici yollarını anlatan kitapta veli ve öğretmenlere yönelik öneriler de bulunuyor. Matematik korkusunu ‘mat etmek’ isteyenler için hazırlanan kitap öğrencilere, “Matematikte başarılı olmak için yapılması gerekenleri yapacak tek kişi sensin!” mesajını veriyor.

  MATEMATİĞE BİR ŞANS DAHA (RADİKAL GAZETESİ)

  Ezgi Ceren Kayırıcı – Matematik denilince nedense bir soğuk hava eser öğrencilerin üzerine ardından da bir şikâyet yağmuru başlar, sırılsıklam kalırsınız. Matematik pek sevilmez veya zor gelir. Başarılı olmanın şart olduğu, zekânızın ne kadar matematik sorusu çözdüğünüzle doğru orantılı görüldüğü bir dünyada matematiğe tepkisiz kalmak zor tabii ki. Oysa Sokrates değil midir her türlü eğitimden mahrum bırakılmış bir köleye doğru şekilde soru sordukça, geometri çözebileceğini kanıtlayan? Ahmet Yıldız da buna benzer bir şekilde diyor ki: herkeste matematik yeteneği vardır. Nasıl her insan dil öğrenme yeteneğiyle doğuyor ve sonuçta en azından anadilini konuşuyorsa, aynı şekilde matematiği de öğrenme kapasitesi vardır. Peki madem öyle, neden öğrencilerin en sevmediği ya da korktuğu ders matematik ve bunu durduracak bir şey yok mu?

  Yıldız kitabı Sevdim Seni Matematik’te bu soruları yanıtlıyor. Çevresel etkenlerin nasıl öğrencilerin, okula başladıktan kısa süre sonra matematiğin zor ve sıkıcı olduğuna dair ön kabul oluşturmasına yol açtığına değinen yazar, hem matematiği hem de öğrenciyi temize çıkarıyor. Kitabı okudukça matematiği sevmemek için ortaya konan bahanelerin hepsi tek tek elimizden alınıyor. Adete matematiği sevmemek bir tabuya dönüşüyor. Kendisi de üniversiteye girinceye değin matematiğe pek bulaşmayan yazar, üniversite ikinci sınıfta fark ediyor ki matematik aşkı olmazsa başarı da olmayacak. Kendisi de inat edince her şeyin yapılabileceğinin ayaklı bir kanıtı oluyor böylece.

  Öğrencilerin matematiğe karşı en bilindik ‘sav’larından biri de matematiğin gündelik hayatta yerinin olmadığıdır. Yıldız bu savı da ortadan kaldıracak delilleriyle geliyor. Gelir-gider hesabı yaparken türevin kullanıldığını, çömlekçilerin aritmasiyle çömleklerini yaptığını, tramvayları logaritmaya borçlu olduğumuzu okuyucularına söyleyerek, matematiğin yerini sağlamlaştırıyor. Aslında yazar, matematiği ele almaya en temelden başlıyor ‘Nereden Çıktı Bu Matematik’ bölümüyle. Daha sonra, matematiğe karşı ayaklanan nefret duygularının olası nedenlerini iredeliyor ve matematiği sevmemek için biz okuyucuların elinde artık hiçbir neden kalmayınca da matematikte başarılı olmanın taktiklerini bizlerle baylaşıyor. Sevdim Seni Matematik ile matematiğin zihin açıcı dünyasına yeni bir giriş yapmak mümkün. Kitabın bu dünya da iyi bir rehber olduğunu da söyleyebiliriz. Böylece, matematiğe dair nahoş hisleri olan öğrencilerin,fikirleri bir nebze olsun değişebilir.

  SEVDİM SENİ MATEMATİK (YENİŞAFAK GAZETESİ)

  Ahmet Yıldız´ın Alfa Yayınları´ndan çıkan kitabı Matematik´te başarılı olmak isteyen çocukların vazgeçmemeleri gerektiğini hatırlatmak, “matematik başarısızlığının” nedenlerini görmelerine yardımcı olmak ve onunla mücadele ederken onlara kılavuzluk yapmak için yazıldı.

  FUARDA GÖRÜCÜYE ÇIKAN KİTAPLAR (NTV)

  Sevdim Seni Matematik Alfa Yayınları

  TÜYAP KİTAP FUARI YENİ ÇIKANLAR (SABAH GAZETESİ)

  Sevdim Seni Matematik Alfa Yayınları Ahmet Yıldız

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Abraham Lincoln’den Öğret O’na

  Öğret O'na Zaman alacak biliyorum, fakat eğer öğretibilirsen O'na, Kazanılanılan bir liranın, bulunan...

  Yorumlar

  1. binlerce kez teşekkür ederim.belkide hayatımı kurtardınız..size çok şey borçluyum (:

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Kendine zarar vermek nedir?

  Kendine zarar vermek, zor hislerle baş etmekte kullanılan bir...

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  İletişimde kalın!

  75,598BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  258TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et