Sigara İçen Kadınlara Kötü Haber

0
2153

Bugüne kadar milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan sigara kullanımı insanlarda de kalp hastalığının yanı sıra akciğer ve diğer kanserlerin oluşma riskini artırıyor. Ancak yeni yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre, kadınlar günde sadece bir tane sigara içseler bile ani kalp ölümü riski 2 kat artıyor.

Foxnews’te yer alan habere göre, Alberta Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar “Nurse’s Health Study” isimli 30 yılı kapsayan bir araştırmayı analiz ettiler. Bu araştırmada 30 yaşın üzerinde 101 bin 18 kadın arasında sigara içmenin ve sigaraya ara vermenin ani kalp ölümü riski üzerindeki etkileri inceleniyordu. Her yıl Amerika’da 300 bin ile 400 bin civarında kalp hastalığına bağlı ölüm yaşanıyor. Ani kalp ölümü kalp atışlarınızın aniden durması anlamına geliyor. Bu durumda birçok insan 1 saat içinde hayatını kaybediyor.

Araştırma süresi boyunca yani 30 yıl içinde 351 kadın ani kalp ölümü nedeniyle hayatını kaybetti. Katılımcılar kalp hastalığı, felç ve kanser açısından kontrol edildikten sonra çalışmanın yazarları sigara içen kadınları hiç sigara içmeyen kadınlarla karşılaştırdılar.

kadınlar günde sadece bir tane sigara içseler bile ani kalp ölümü riski 2 kat artıyor.
kadınlar günde sadece bir tane sigara içseler bile ani kalp ölümü riski 2 kat artıyor.

Buna göre, sigara içen kadınların ani kalp ölümü açısından 2,5 kat daha fazla risk altında olduğunu tespit ettiler. Daha önceden sigara içip şimdi bırakanların ise hiç içmeyen kadınlara göre neredeyse 2 kat risk altında olduğu belirlendi. Çalışmadaki kadınların yüzde 29’u aktif olarak sigara kullanıyor, 26,4’ü sigarayı bırakmış ve yüzde 44,5’i hiç sigara içmemişti. Çalışmanın başlangıcında kadınların yaşları 30 ile 55 arasında değişiyordu.

Kadınların içtiği sigaranın sayısı ve sigara içilen sürenin uzunluğunun ani kalp ölümü riskiyle yakından ilgili olduğunu söyleyen araştırmacılar, günde 1 ile 14 arasında sigara içen kadınların hiç sigara içmeyenlere göre 2 kat; günde 25 ve daha fazla sayıda sigara içen kadınların ise 3 kattan daha fazla risk altında olduklarını belirttiler. Ayrıca, sigara içilen her 5 yıl ani kalp hastalığından ölüm riskini yüzde 8 artırdığı belirlendi. Ancak sigarayı bırakan kadınlarda, bu riskin 20 yıl sonra hiç içmemiş biri düzeyine indiği tespit edildi.

Bu araştırma ile sigaranın kadınlar için önemli bir risk faktörü olduğu belirlendi. Ancak yaşam tarzınızdaki değişiklikler sayesinde sigarayı bırakarak ölüm riskini azaltabilirsiniz.

KAYNAKzaman gazetesi
PAYLAŞ
Önceki İçerikGözleri Görmüyor Ama Dalgalarda Sörf Yapıyor
Sonraki İçerikBu Adam Öğretmenlerin Yapamadıklarını Yapıyor
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir