Sigara tiryakiliğine neden olan beyin bölgesi araştırmacılar tarafından bulundu. Felç sonucu beynin iç kısmındaki insular korteks bölgesi zarar görenlerin sigarayı daha kolay bıraktığını tespit eden uzmanlar, beynin belirli bir bölgesinin sigara tiryakiliğinde itici güç olduğu sonucuna vardı.

ABD’deki Rochester Üniversitesi’nde yapılan araştırmada farklı beyin hasarına uğramış 156 felç hastası incelendi.

İnceleme sonucu, felç geçirdiklerinde insular korteks bölgesi zarar gören hastaların sigarayı daha kolay bıraktıkları saptandı.

Uzmanlar, beynin bu bölgesini hedef almanın tiryakilerin sigarayı bırakmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Piyasadaki sigarayı bırakma amaçlı ilaçların çoğu, nikotinin beynin ödüllendirme mekanizmasını harekete geçirmesini engelleme prensibiyle üretiliyor.
Nikotin bantları ve sakızları da yoksunluk nöbetlerinin kontrollü nikotin alımıyla hafifletilmesini amaçlıyor.sigara ve beyin

Yeni tedavi yöntemleri

Ancak çalışmayı yapan Amir Abdolahi ve arkadaşları, insular korteksin sigara bağımlılığıyla mücadele tedavisinde yeni ve önemli bir hedef olabileceğine inanıyor.

Tedavilerin beynin bu bölgesine odaklanabileceğini söyleyen Abdolahi “Derin beyin stimülasyonu ve transkranyal manyetik stimülasyon gibi tedavi yöntemleri araştırılabilir.” dedi.

Abdolahi “Bağımlılık mekanizmasını ve insular korteksin oynadığı rolü tamamen anlamak için çok daha fazla araştırma yapılmalı ama beynin o bölgesinde bağımlılığı etkileyen bir şeyler olduğu kesin” diye konuştu.

Araştırmaya katılanlar felç nedeniyle hastaneye yatırılan hastalardı.sigara beyni

Beyin taraması sonucu deneklerin 38’inde insular kortekste, 118’inin de beynin diğer bölümlerinde hasar oluştuğu tespit edildi.

Doktorlar hastaların hepsini sigarayı bırakmaya teşvik etti ve üç ay boyunca denekleri izleyerek kaçının gerçekten bıraktığını ve bunu kolay bulup bulmadıklarını gözlemledi.
İnsular korteksi zarar görenlerin yüzde 70 oranında sigarayı bıraktıkları görülürken, beynin diğer kısımları zarar gören hastaların sigarayı bırakma oranı yüzde 37’de kaldı.

Ayrıca ilk gruptakilerin nikotin nöbeti, açlık, öfke, uykusuzluk ve kaygı gibi yoksunluk belirtilerini de daha az yaşadığı görüldü.

Daha önce de Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr. Antonie Bechara yaptığı araştırma sonucu insular korteksi zarar gören felç hastalarının vücutlarının “sigara içme arzusunu unuttuklarını” söylemişti.

Beynin derinliklerinde iyi korunan bir bölgede olan insularr korteks, beynin diğer bölgeleriyle yoğun bağlantılara sahip. Uzmanlar bu bölgenin arzular ve duygularla ilgili olduğuna inanıyor.

KAYNAKbbc
PAYLAŞ
Önceki İçerikEvlilik İlişkisini Bozan Tutarsızlık Belirtileri
Sonraki İçerikDünyayı Algılayışımızı Değiştirecek Haritalar
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir