Sigarayı bıraktıktan sonra neler yaşanır?

2
304
Sigara içenler zararlarını bilir ama bırakmakta zorluk çekerler. Bırakmak isteyenler bir uzman hekim eşliğinde bırakmayı denemelidirler. Sigara içmemenin en etkili yolu güçlü bir irade ve iyi bir arkadaş çevresidir. İradeyi güçlendirmenin ve kontrol etmenin en iyi yolu da moral değerlerdir. Özellikle sigara içmeyen kişilerle yapılan arkadaşlıklarda sigara içiminin çok az olduğu görülmektedir. Öte yandan,kötü alışkanlığı olmayan arkadaş çevresi insanları diğer kötü alışkanlıklardan da korur. Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta meydana gelen değişikler şöyle özetlenebilir:
 • 20 dakika sonra: tansiyon normale döner.
 • 8 saat sonra: karbonmonoksit seviyesi normale döner.
 • 24 saat sonra: kalp krizi riski düşmeye başlar.
 • 48 saat sonra: nikotin artık vücutta bulunmaz, tat ve koku alma duygusu artar.
 • 72 saat sonra: solunum yolları gevşediği için nefes almak kolaylaşır, vücut enerjisi artar.
 • 3 ay sonra : dolaşım düzelir, yürümek kolaylaşır.
 • 9 ay sonra : öksürük ve nefes darlığı düzelir, akciğer fonksiyonu yüzde 5-10 oranında artar.
 • 5 yıl sonra: kalp krizi riski, sigara içenlerin riskinin yarısına iner.
 • 10 yıl sonra: akciğer kanseri riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner. Kalp krizi riski hiç sigara içmemiş biri ile eşit olur.
PAYLAŞ
Önceki İçerikÖğrenilmiş çaresizlik nedir?
Sonraki İçerikEmzirmenin Psikolojik Faydaları Nelerdir?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
 • Adınız Soyadınız (Gerekli)

  Hocam ben sigrayı bırakmak istiyorum ama bırakamıyorum bna sigrayı bırkmam için bi kaç tavsiye vereblirmisin teşekkürler şimdiden hocam saygılar..