Sınav şampiyonlarının kitabı, sınav sorusu oldu!

0
181
Mümin Sekman / Yazar

Sınav şampiyonlarının kitabı, sınav sorusu oldu!

LYS sınavında bir sorunun şifresi, bir başarı kitabından çıktı!

Geçmiş yıllarda birçok sınav birincisinin başucu kitabı olduğunu söylediği Her Şey Seninle Başlar, bu sene LYS’de soru olarak adayların karşısına çıktı.

Yüz binlerce adayın yarıştığı Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) bir soru bile, adaylar arasındaki sıralamayı değiştirebilecek güce sahip. Soruları hazırlayan uzmanlar, farklı kaynaklardan yararlanıyor.  Uzmanlar soruları  hazırlarken dış dünya ile hiçbir şekilde iletişim kuramıyor.

Sınav şampiyonlarının kitabı, sınav sorusu oldu!

Bu sene 2011-LYS’nin felsefe grubu sorularından birinin, bir başarı kitabından yararlanılarak hazırlandığı ortaya çıktı.

Mümin Sekman’ın yazdığı ve 6 yılda 800.000 baskı yapan “Her Şey Seninle Başlar” adlı kitapta yer alan, öğrenilmiş çaresizlik deneyi felsefe sınavında 7. Soru olarak soruldu. Soru hazırlanırken yararlanılan metin, kitabın 13-16 sayfalarında yer alıyor. Başarı kitabı Her Şey Seninle Başlar’ı okuyanlar, bu soruyu “başarıyla” çözdüler.

2011 LYS sınavı Felsefe grubu 7. sorusu şöyle:

“Araştırmacılar köpek balığını oda büyüklüğünde bir cam bölmeye koyarlar. Cam bölmenin diğer tarafında da, balıklar bulunmaktadır. Köpekbalığı, balıklara

Her Şey Seninle Başlar/ ALFA Yayınları

ulaşmak için her hamle yapışında, cam bölmeye çarpar. Köpekbalığı 21.günden sonra, hem cam bölmeye çarpmamayı, hem de  ne kadar uğraşırsa uğraşsın, balıklara ulaşamayacağını öğrenir. Bunun üzerine araştırmacılar, cam bölmeyi çıkarırlar.Köpek balığı oralı bile olmadan, cam bölmenin var olduğu alanda yüzmeye devam eder ve balıklarla hiç ilgilenmez.Bu parçada geçen, köpek balığının durumu aşağıdaki kavramlardan hangisine örnek oluşturur?

a.Geriye ket vurma.

b.Olumlu aktarma

c.Birincil pekiştireç

d.Öğrenilmiş çaresizlik

e.Koşullanmanın sönmesi

Doğru cevap: D şıkkı.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKarakterinize Göre İdeal Mesleğiniz
Sonraki İçerikModern Cinderella Masalı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir